Facebook Reklamı Nasıl Verilir? (Adım adım rehber)

Müşterilerinin sosyal ağlarda olduğunu bilen ve onları doğru yerde doğru zamanda yakalamak isteyen herkesin kafasında Facebook reklamcılığı ile ilgili sorular var. Facebook reklamı nasıl verilir, Facebook reklamları nasıl açılır, Facebook’a reklam vermek ücretli mi, Facebook reklam paketleri, Facebook reklam ücretleri gibi kafaları kurcalayan birçok soru var.

Tüm sorulara özetle bir yanıt vermem gerekirsebir  Facebook Business Manager hesabı açtıktan ve Facebook reklam hesabını Business Manager hesabınıza tanımladıktan sonra Facebook’ta reklam vermeye başlayabilirsiniz. Facebook’ta reklamlarınız her tıklandığında ya da gösterildiğinde (bunu siz seçersiniz) bir ücret ödersiniz. Ödeyeceğiniz ücret günlük olarak hesabınızda biriktikten sonra Business Manager hesabınızda tanımlı bulunan kredi kartından günlük olarak çekilir.

Facebook ödeme yöntemi ekleme konulu makaleyi okumak için tıklayın!

Büyük bütçeli reklam verenler için Facebook’un fatura ile ödeme yöntemi de mevcut.

Facebook Reklamı Nasıl Verilir?

 1. Facebook Business Manager hesabı oluşturun.
 2. Reklam hesabınızı oluşturun ve Business Manager hesabına tanımlayın.
 3. Business Manager hesabına kredi kartı tanımlayıp bir ödeme yöntemi ekleyin.
 4. Reklam Yöneticisi hesabına gidin ve hedefinize uygun Facebook kampanyası açın.
 5. Kampanyanın hedefini belirledikten sonra içine reklam setlerini açın.
 6. Reklam setinin hedef kitlesini ve bütçesini belirleyin.
 7. Reklam setinin içine reklam ekleyin ve onaylayın.

İşte bu kadar basit!

Facebook’a Reklam Verme Ücreti

Facebook reklamları müşterilerinize gösterildiğinde ya da müşterileriniz tarafından tıklandığında Business Manager hesabınıza tanımladığınız kredi kartından günlük olarak çekilir. Bu ücreti etkileyen birçok faktör var. En önemlileri ise;

 • Hedef kitlenin büyüklüğü ve küçüklüğü
 • Verdiğiniz tıklama başına ya da gösterim başına teklif
 • Reklamınızın alaka düzeyi puanı

Peki bu kriterler Facebook reklamlarınızın ücretlerini nasıl belirliyor?

 1. Hedef kitlenin büyüklüğü ve küçüklüğü

  Facebook reklamlarını yayınlamadan önce reklamları göstereceğimiz hedef kitleleri oluştururuz. Hedef kitleniz ne kadar büyükse (milyonlardan bahsediyorum) Facebook reklamlarınızın sonuç başına maliyetlerini düşürmek için daha uygun fiyatlı kitlelere reklamınızı gösterebilir. Ancak büyük hedef kitle reklamınızla alakasız kişileri de içeriyorsa reklamınız az dikkat çeker ve hedef kitle tarafından çok kaale alınmaz, tıklanmaz. Bu durumda reklamlarınızın birim maliyetleri artar.

  Küçük bir hedef kitle ile doğru hedefleme yapıldıysa reklam ilgili kişilere gösterilir ve böylece reklamınız hedef kitle tarafından dikkat çeker ve tıklanır. Bu durumda birim maliyetleriniz düşer. Ancak spesifik hedef kitle reklamınız ile alakalı değilse bu durumda birim maliyetleriniz yükselebilir.

 2. Verdiğiniz teklif

  Facebook reklamlarınıza verdiğiniz maximum teklif arttıkça birim maliyetiniz artabilir ancak daha doğru kitleyi yakalama şansınız artar. Maximum teklifi ne kadar düşük verirseniz doğal olarak birim maliyetiniz düşer ancak dönüşüm gerçekleştirecek kitleyi bulmanız zorlaşabilir.

 3. Reklam alaka düzeyi puanı

  Açtığınız reklam hedef kitlenin özelliklerine ne kadar uygun ve hedef kitle tarafından ne kadar etkileşim geçilirse reklam alaka düzeyi puanı artar. Doğru hedef kitleye doğru reklamı gösterdiğinizde birim maliyetlerinizin düşmesi beklenir.

Facebook’ta hedef kitle seçimi tüm performansınızı olumlu ve olumsuz etkileyecektir. Hedef kitle seçimini çok doğru yapmalısınız.

Facebook’ta hedef kitle oluşturma konulu makaleyi okumanızı tavsiye ederim.

Facebook Reklamcılığında Kampanya, Reklam Seti ve Reklam

Facebook reklamcılığının temellerini oluşturan bu yapıyı anlamak reklam stratejinizi kurarken size çok faydalı olacaktır.

Facebook’ta Kampanya Nedir?

Kampanya, reklamlarınızın hedefini ve ne için yayına aldığınızı belirlediğiniz, reklam setleriniz için toplam harcama sınırı koyabildiğiniz ve reklam setlerinden oluşan bir yapı olarak özetlenebilir.

Facebook Reklam Seti (Adset) Nedir?

Reklam seti ise içeriği reklamlardan oluşan, bu reklamların hangi kitleyi hedeflediğini seçebildiğiniz, reklam setinin bütçesini, reklam yerleşimi ve birim maliyetleri belirleyebildiğiniz yapıya verilen isimdir.

Facebook reklamı nedir?

Facebook’ta kampanya hedefinize ve reklam setinde belirlediğiniz bütçe, hedef kitle ve birim maliyetlere göre gösterilen; görsel, video, metin veya ürünlerinizden oluşan bir birimdir.

Facebook reklamı vermek için aşağıdaki makalelerde verilen bilgileri okuyup efektif bir şekilde reklamlarınızı yayına alabilirsiniz.

 1. Facebook Business Manager oluşturma
 2. Facebook Reklam Yöneticisi hesabı oluşturma ve Business Manager hesabına tanımlama
 3. Facebook ödeme yöntemi ekleme
 4. Facebook hedef kitle oluşturma; özel, kayıtlı ve benzer hedef kitleler
 5. Facebook pixel kodu oluşturma ve siteye ekleme
 6. Facebook kampanya, reklam seti ve reklam oluşturma

Facebook reklamcılığı ile ilgili daha da ileri seviyeye gelmek ve optimizaston yöntemlerini öğrenmek için Facebook ve Instagram Reklamcılığı Eğitimi‘ne aşağıdan kayıt olabilir, Facebook’ta başarıyı yakalayabilirsiniz.

Yeniden görüşmek üzere.

Facebook ve Instagram Reklamcılığı Eğitimi Bilgi Formu

[contact-form subject=”Facebook ve Instagram Reklamcılığı Eğitimi Başvuru Formu”][contact-field label=”İsim ve Soyisim” type=”name” required=”1″][contact-field label=”Cep Telefonu (+905321234567)” type=”text” required=”1″][contact-field label=”İnternet sitesi” type=”url”][contact-field label=”Lütfen Kendinizi ve İşinizi Tanıtınız” type=”textarea”][/contact-form]

Zafer Kavaklı

ebebek'te Dijital Pazarlama Müdürü olarak çalışmaktayım. Daha öncesine modanisa.com'da Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalıştım ve farklı ajans deneyimlerim var. Kahve içmeyi ve seyahat etmeyi sever, kahve içmeyi ve teknolojiyi yakından takip etmeyi sever, kahve içmeyi sever ve edindiğim bilgileri paylaşmaktan mutluluk duyarım. Evli ve Sorel adında bir çocuk babasıyım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu