Facebook Dönüşüm Reklamları Nasıl Açılır? 2018

Facebook dönüşüm reklamları ile satışlarını artırmak için her reklam veren Facebook’ta dönüşüm kampanyası oluşturmak zorunda. Dönüşüm genellikle satış anlamında kullanılsa da dönüşüm dediğimiz kelimenin tek tanımı satış değildir. Satış biz reklam verenler için makro dönüşüm olabilir ancak bu satışın gerçekleşmesi için ziyaretçinin yapması gereken mikro dönüşümler de vardır; üyelik, ürün inceleme, sepetine ürün ekleme gibi…

Facebook dönüşüm reklamı açmak için Facebook pixel kodu internet sitenize eklenmiş olması gerekiyor. Zaten eklediyseniz o halde Facebook dönüşüm kampanyası oluşturmaya başlayabiliriz.

Facebook Dönüşüm Kampanyası Oluşturma

Facebook Business Manager hesabında sol üstteki hamburger menüden Reklam Yöneticisi’ne tıklıyoruz.

Açılan sayfada Pazarlama Amacı olarak Dönüşüm’ün altında kampanya türü olarak Dönüşümler seçiyoruz.

Kampanya adını da verdikten sonra Devam butonuna tıklayıp reklam seti oluturma adımına geçiyoruz.

Facebook Dönüşüm Kampanyası Reklam Seti Oluşturma

Reklam setine bir isim verdikten sonra Dönüşüm alanından bu kampanyayı hangi dönüşüm için açtıysak o dönüşüm türünü seçiyoruz.

 • İnternet sitemizin tanıtımını yaparak Facebook’un kampanyayı Alışveriş olayına göre optimize etmesini istiyorsak Alışveriş dönüşümünü seçmemiz gerekecek.
 • Mobil uygulamamızın tanıtımını yaparak Facebook’un kampanyayı Alışveriş yapabilecek kişilere göstermesini istiyorsak Uygulama seçip ardından Alışveriş dönüşümünü seçmemiz gerekecekti.
 • Messenger’da reklam gösterip kampanyamızı Alışveriş dönüşümüne göre optimize etmek isteseydik Messenger seçecektik.

Herkes için uygun olması açısından İnternet Sitesi ve Alışveriş seçiyorum.

Seçebileceğiniz Tüm Dönüşüm Türleri

 • İçerik Görüntüleme
 • Sepete Ekleme
 • Arama
 • Alışveriş
 • Satış Başlatma
 • Ödeme Bilgileri Ekleme
 • Potansiyel Müşteri
 • Kaydı Tamamlama

Hangi dönüşüm türünü seçerseniz Facebook reklamı o dönüşümü gerçekleştirebilecek kişilere göstermeye çalışacak ve Facebook raporlar sütunlarında o kampanyanın Sonuçlar alanında seçtiğiniz dönüşüm sayısını yazacak.

Facebook Dönüşüm Kampanyası Hedef Kitle Seçimi

Dönüşüm kampanyasını hem yeni ziyaretçiler hem de internet sitemizi ziyaret eden kişilere yönelik açabiliriz.

İlgi alanlarına yönelik bir hedefleme yaparak Facebook’un reklamı o kitle içerisinde internet sitemizden alışveriş yapabilecek kişilere göstermesini sağlayabiliriz.

Rakiplerimizin Facebook sayfaları ile etkileşim kurmuş kişileri hedeflemek istediğimizi düşünelim. Bu kitle bizim için yeni müşteri bulacağımız bir kitle olduğu için internet sitemizi ziyaret eden kişilerin bulunduğu kitleleri hariç tutmanızı öneririm. Ayrıca Facebook ve Instagram sayfanız ile etkileşime geçen kullanıcıları hedeflediğiniz kampanyalar varsa bu kitleleri de hariç tutmalısınız. Bu sayede kitleler birbiri ile çakışmayacaktır.

Facebook Dönüşüm Kampanyası Reklam Alanı Seçimi

Daha önceki reklam deneyimlerinize göre hangi reklam alanlarının sizin için çalıştığını zaten biliyorsanız reklamı yayınlamak istediğiniz alanları seçebilirsiniz. Ancak daha önce dönüşüm kampanyası yayına almadıysanız hangi reklam alanının size daha fazla dönüşüm getirdiğini veya en düşük ücrete hangi reklam alanının dönüşüm getirdiğini görebilmeniz için tüm alanları seçip devam etmenizi öneririm.

Dönüşüm başı maliyet Facebook reklamcılığında optimize etmeye çalıştığımız önemli metriklerden biri. Bu sebeple tüm reklamlarınızda bu metriği takip etmeniz reklamları optimize ederken size yol gösterici olacaktır.

Facebook Dönüşüm Kampanyası İçin Bütçe ve Plan

Günlük ya da toplam bütçe seçimi yaptıktan sonra reklamlarınızı hangi metrik için optimize edeceğinizi seçmeniz gerekiyor. Dönüşüm kampanyası oluştururken Dönüşümler’e göre optimize etmek kampanyanın amacına uygun bir seçim olacaktır.

Dönüşüm seçerseniz Facebook en ucuz maliyetlerle size dönüşüm getirmeye çalışacaktır.

Optimizasyon türü olarak Dönüşüm seçerseniz günden güne dönüşüm başı maliyet metriğinizi Facebook düşürmeye çalışacaktır. Dönüşüm kampanyası açtıktan sonra 1-2 hafta boyunca sabit bir maliyet ile kampanyayı açık bırakmanızı ve Facebook’un kampanyayı optimize etmesine zaman tanımanızı öneririm.

Son olarak optimizasyon seçeneklerine Değer metriği de eklendi. Dönüşüm yerine Değer seçerseniz Facebook dönüşüm sayınızı değil kampanyadan elde edeceğiniz ciroyu artırmaya odaklanacaktır. Cironuz arttıkça kampanyadan elde edeceğiniz ROAS metriği de yükselecektir.

Roas (Return on advertising spent), reklamdan elde edilen toplam gelirin, o reklamın maliyetine bölünmesi ile elde edilir. Örneğin bir reklam setinin toplam gelirinin 500 TL ve maliyetin 100 TL olduğunu düşünelim. O halde ROAS 500/100=5’tir.

 

 

Facebook Dönüşüm Kampanyası İçin Reklam Oluşturma

Facebook reklamı oluşturma adımı diğer kampanya türlerinden farklı değil. Tek görsel, carousel, video, slayt vb. gibi reklam türlerinden birini seçip reklamı oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Dönüşüm kampanyası için reklam oluştururken dikkat edilmesi gereken tek adım reklamı ilişkilendireceğimiz ve dönüşüm takibini yapacağımız Facebook pixel‘i. İnternet sitenizde var olan pixel’i seçip reklamı oluşturmaya devam edebilirsiniz.

Facebook reklamcılığı ile ilgili daha da ileri seviyeye gelmek ve optimizaston yöntemlerini öğrenmek için Facebook Reklamcılığı Eğitimi‘ne kayıt olabilir, Facebook’ta başarıyı yakalayabilirsiniz.

Facebook ve Instagram Reklamcılığı Eğitimi Başvurusu

Facebook ve Instagram reklamcılığı eğitimi ile ilgilleniyorsanız ve daha fazla bilgi almak istiyorsanız aşağıdaki formu doldurarak bana ulaşabilirsiniz.

Yorum kısmından da tüm sorularınızı iletebilirsiniz.

Zafer Kavaklı

ebebek'te Dijital Pazarlama Müdürü olarak çalışmaktayım. Daha öncesine modanisa.com'da Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalıştım ve farklı ajans deneyimlerim var. Kahve içmeyi ve seyahat etmeyi sever, kahve içmeyi sever ve bisiklete biner, kahve içmeyi sever ve edindiğim bilgileri paylaşmaktan mutluluk duyarım. Evli ve hiç çocuk babasıyım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu