Facebook Business Manager Hesabı Oluşturma (Adım adım rehber)

Facebook Business Manager hesabı nasıl oluşturulur konusuna girmeden önce Facebook Business Manager nedir ve ne işe yarar sorularına cevap vereyim.

Facebook Business Manager nedir?

Facebook reklam hesabınızı, sayfanızı, piksellerinizi, hedef kitlelerinizi, kişilerinizi altında bulunduran bir çatı olarak düşünebilirsiniz. Facebook ve Instagram’da yapacağınız her şeyin ayarlarını Business Manager hesabınızda yönetebilirsiniz ve her araç için ilgili kişilere yetki verebilirsiniz.

Facebook Business Manager Ne İşe Yarar?

 1. Facebook sayfanızı, Instagram hesabınızı, hedef kitlenizi ve reklam hesaplarınızı tek bir yerden kolayca yönetmenizi sağlar.
 2. Hesabınızdaki hangi araca hangi kişilerin yetkisi olduğunu görebilir, bu yetkileri değiştirebilirsiniz.
 3. Dijital pazarlama ajansınıza reklam hesaplarınızı ya da sayfanızı yönetmeleri için erişim verebilirsiniz.
 4. Facebook ve Instagram’da yapacağınız tüm işlemleri tek bir yerden yönetebilirsiniz.

Her firmanın bir Business Manager hesabı olmasını ve çalıştıkları dijital pazarlama ajanslarının Business Manager hesabına “Ortak Ata” özelliğini kullanarak yetki vermelerini öneririm. Tek tek kişilere yetki vererek erişim yönetiminde sorunlar yaşanabilir.

Facebook Business Manager Hesabı Oluşturma

 1. https://business.facebook.com/overview/ adresini ziyaret edin.
 2. Sağ üstte bulunan “Hesap Oluştur” butonuna tıklayın.
 3. İşletmenizin adını girin, ardından adınızı ve e-posta adresinizi girin.
 4. “Bitir” butonuna tıklatın ve Facebook Business Manager hesabınız hazır.

 

facebook-business-manager-olusturma

Business Manager’da iki farklı kullanıcı rolü vardır. Bunlardan biri yönetici, biri çalışan. İkisinin de Business Manager’da gerçekleştirebildikleri eylemler:

İşletme yöneticileri Business Manager’daki tüm işlemleri gerçekleştirebilir. Kişi ekleme, kişilere izin verme, sayfa ekleme ve reklam hesaplarını oluşturma ve değiştirme gibi.

İşletme çalışanları, işletme yöneticileri tarafından verilen görevleri yapabilir ve verilen izinlere göre araçları yönetebilirler.

Facebook’ta Business Manager Oluşturduktan Sonra Yapılacaklar

 1. Facebook ve Instagram sayfalarınızı ekleyin
 2. Reklam hesabı oluşturun ve reklamları yayına alın
 3. Facebook pixeli oluşturun ve reklam hesabı ile ilişkilendirin
 4. Hedef kitle oluşturun ve reklamlarda kullanın
 5. İşletme çalışanları ekleyin ve onlara yetki verin

Bütün bunları Business Manager’da sağ üst alandaki “İşletme Ayarları” butonuna tıkladıktan sonra açılan sayfada yapabilirsiniz.

Facebook reklamcılığı ile ilgili daha da ileri seviyeye gelmek ve optimizaston yöntemlerini öğrenmek için Facebook ve Instagram Reklamcılığı Eğitimi‘ne aşağıdan kayıt olabilir, Facebook’ta başarıyı yakalayabilirsiniz.

Yeniden görüşmek üzere.

Facebook ve Instagram Reklamcılığı Eğitimi Bilgi Formu

[contact-form subject=”Facebook ve Instagram Reklamcılığı Eğitimi Başvuru Formu”][contact-field label=”İsim ve Soyisim” type=”name” required=”1″][contact-field label=”Cep Telefonu (+905321234567)” type=”text” required=”1″][contact-field label=”İnternet sitesi” type=”url”][contact-field label=”Lütfen Kendinizi ve İşinizi Tanıtınız” type=”textarea”][/contact-form]

Zafer Kavaklı

ebebek'te Dijital Pazarlama Müdürü olarak çalışmaktayım. Daha öncesine modanisa.com'da Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalıştım ve farklı ajans deneyimlerim var. Kahve içmeyi ve seyahat etmeyi sever, kahve içmeyi ve teknolojiyi yakından takip etmeyi sever, kahve içmeyi sever ve edindiğim bilgileri paylaşmaktan mutluluk duyarım. Evli ve Sorel adında bir çocuk babasıyım.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu