Facebook & Instagram Mobil Uygulama İndirme Reklamları

Facebook ve Instagram reklamları ile mobil uygulamanızın indirilmesini ve dolayısıyla kullanıcı sayısını artırmak için bilmeniz gereken her şeyi bulacağınız bu içerikte; e-ticarete yönelik mobil uygulamalar için hem benim test ettiğim ve başarılı bulduğum hedef kitleleri, bunun yanında da en iyi reklamcılık yöntemlerini paylaşacağım.

Mobil uygulama reklamları açabilmek için Facebook Developers hesabında bir uygulama oluşturmalısınız ve uygulamayı ayarlar bölümünden Native App olarak işaretlemelisiniz.

Facebook developers için tıklayın: https://developers.facebook.com/

Mobil uygulamaya Facebook SDK‘yı entegre etmelisiniz. Böylece; reklamlardan gelen uygulama indirmelerini ve eğer bir e-ticaret uygulaması ise satışları ölçebilir ve takip edebilirsiniz.

Eğer bir oyun uygulamasının tanıtımını yapıyorsanız, Facebook SDK’da size uygun özel etkinliklerin entegrasyonunu mutlaka yapmanızı tavsiye ederim. Böylece uygulamanızı indiren kullanıcıların oyunda hangi seviyeye geldiklerini, uygulama içi satın alma yapıp yapmadıklarını ölçebilirsiniz.

Facebook Android SDK: https://developers.facebook.com/docs/android/getting-started/

Facebook iOS SDK: https://developers.facebook.com/docs/ios/getting-started/

SDK’yı kurduktan sonra Facebook Analytics ile uygulamanızın istatistiklerini de görme şansınız var.

SDK entegrasyonu tamamlandıktan sonra Business Manager > İşletme Ayarları > Uygulama > Ekle yolunu izleyerek mobil uygulamayı Facebook Business Manager hesabına eklemeniz gerek.

Facebook Business Manager hesabı oluşturmak ile ilgili tüm detaylar için tıklayın: https://www.zaferkavakli.com/facebook-business-manager-hesabi-olusturma/

Artık mobil uygulama indirme reklamı vermeye hazırsınız.

Facebook reklamları ile mobil uygulamanızın indirilme sayısını artırmak için öncelikle Business Manager hesabına giriş yaptıktan sonra Reklam Yöneticisi’ne gelmeniz gerekiyor. Ardından Oluştur butonuna tıkladıktan sonra Uygulama Yüklemeleri kampanyası oluşturabilirsiniz.

facebook-mobil-uygulama-reklamlari

Bir sonraki adımda reklam seti oluştururken hangi marketteki mobil uygulamanın reklamını yapacağınızı seçip şu adımlara dikkat etmenizi tavsiye ederim.

Facebook Kampanya Yapısı

Android ve iOS mobil uygulamanız için ayrı ayrı kampanyalar oluşturun. Böylece; kampanya seviyesinde uygulama indirme sayısı ve maliyetlerini takip edebilirsiniz. Her kampanya içindeki reklam setlerinde birbirine benzer hedef kitleleri hedeflediğinizden emin olun. Böylece; aynı mobil uygulama için birbirinden farklı hedef kitlelerin sonuçlarını karşılaştırabilirsiniz.

Örneğin iOS uygulamanız için iki kampanya açmayı ve bu kampanyanın içindeki reklam setlerinde mobil uygulamanızı indirenlerin benzeri kitlesini hedefleyecekseniz;

Kampanya: iOS – App İndirme – Benzer Kitleler

 • Reklam Seti: Uygulamayı İndirenlerin %1 Benzeri
 • Reklam Seti: Uygulamayı İndirenlerin %2 Benzeri
 • Reklam Seti: Uygulamayı İndirenlerin %3 Benzeri

iOS uygulamanız için mobil internet sitenizden alışveriş yapanlar kitlesine bir sonraki alışverişini gel mobil uygulamadan yap diyebilmek için önce bu hedef kitleyi oluşturup ardından aşağıdaki gibi bir kampanya planlayabilirsiniz.

Kampanya: iOS – App İndirme – Mobil Siteden Alışveriş Yapıp App’i İndirmeyenler

 • Reklam Seti: Mobil Siteden Son 30 Günde Alışveriş Yapanlar
 • Reklam Seti: Mobil Siteden Son 60 Günde Alışveriş Yapanlar
 • Reklam Seti: Mobil Siteden Son 90 Günde Alışveriş Yapanlar

Hedef Kitle Seçimi

Facebook reklamcılığının temeli hedef kitlelerdir ve iyi performans almak istiyorsak hedef kitleleri iyi seçmeli ve hedefimize uygun belirlemeliyiz. Mobil uygulamayı indirmesi muhtemel kişileri düşünerek başlayın. Hangi kullanıcılar mobil uygulamanızı indirmeyi dünyanın geri kalanından daha fazla isteyecektir?

Tecrübelerime dayanarak herkese uyabilecek birkaç hedef kitle paylaşmak istiyorum sizinle.

Facebook reklamcılığında hedef kitle oluşturma konusunda yeniyseniz bu içeriği mutlaka okuyun: https://www.zaferkavakli.com/facebook-hedef-kitle-olusturma/

E-Ticaret Siteleri İçin Hedef Kitle Örnekleri

İnternet Sitenizden Alışveriş Yapanlar

Bu kitle; internet sitenizden alışveriş yapmış ancak mobil uygulamanızı tercih etmemiş. Belki de henüz indirmediler? İnternet sitenizden alışveriş yapmış kullanıcılara mobil uygulamanızı indirmeleri için reklam yapmayı tercih edebilirsiniz. Eğer bu kitlenin geniş olduğunu düşünüyorsanız sadece mobil internet sitenizden alışveriş yapan kişileri hedefleyerek bütçe optimizasyonu da yapmış olursunuz.

Mobil Uygulama İndirenlerin Benzeri

Facebook reklamcılığının çalıştığını düşündüğüm en iyi özelliği Benzer Hedef Kitleler. Hatırlatacak olursam; siz hangi kaynak kitlenin benzerini oluşturmayı istiyorsanız o kaynak kitlenin beğendiği sayfalar, etkileşime girdiği içerikler, demografik özellikleri gibi bilgilere bakan Facebook, benzer özellikleri barındıran kişileri hedefleme imkanı sunuyor.

Facebook benzer hedef kitleler hakkında her şey için: https://www.zaferkavakli.com/facebook-benzer-hedef-kitle

İnternet Sitenizden Alışveriş Yapanların Benzeri

İnternet sitenizden alışveriş yapmış kişilere benzer kişiler sitenizden ilk alışverişlerini yapmaya hazır olabilirler; ancak bu kişilere ilk alışveriş deneyimini mobil uygulamada vermeye ne dersiniz? Belki ilk alışverişlerine özel indirim kodu da tanımlayarak potansiyel müşterilerinizi uygulamanızı indirmeleri için cesaretlendirebilirsiniz.

Bu kitleler zaten yüzbinlerce kişiyi kapsayacağı için binlerce indirme elde edebilirsiniz, tabi bütçeniz dahilinde.

Mobil Oyun Uygulamaları İçin Hedef Kitleler

Mobil oyun indirtmek için hedef kitleyi geniş tutarken, reklam seti ayarlarında Android ve iOS için uygulamanın çalıştığı işletim sistemi sürümlerini seçmenizi ve Sadece Wi-Fi bağlantısı olduğunda seçeneğini işaretleyerek kullanıcılara hücresel seçekelerini kullanırken değil Wi-Fi kullanırken reklamlarınızı gösterin. Böylece reklamı gördüklerinde oyunu indirmek için internet kotası bariyerini ortadan kaldırmış olacaksınız.

sadece wifi baglantisi oldugunda

Görsel ve Video Kullanımı

Mobil uygulama indirme reklamlarında uygulamanın içinin göründüğü görseller hep daha iyi çalışmıştır. Eğer uygulamayı indirdikten sonra ne ile karşılaşacağını görsel üzerinde gösterme şansınız varsa bunu deneyin.

Uygulamanızı kullanan bir kişiyi göstermek de o uygulamanın başkaları tarafından indirildiği ve kullanıldığı mesajını verecektir.

Videoların, sosyal medya reklamcılığında iyi performans getirdiği bilinen bir gerçek. Bu sebeple mobil uygulamanızı tanıtan ve faydasını anlatıp kullanıcıyı uygulamayı indirmeye ikna eden videolar kullanmak hem mobil uygulama indirme sayınızı artıracak hem de indirme başı maliyetinizi düşürecektir.

Özellikle bir oyun ise oyunun oynanış videosu indirme oranını artırmada çok iyi çalışmaktadır.

Cihaz ve Bağlantı Hedefleme

Gelelim asıl konuya. Eğer mobil uygulamanız bir tablette çalışmıyorsa bu cihazları hedeflememeniz gerekiyor. Bu adımı bir çok reklam verenin atladığını ve dikkat etmediğini biliyor muydunuz?

Mobil uygulamanızın çalışmadığı cihazları seçmeyin ve sadece çalışan cihazlara odaklanın.

Mobil uygulamanızın hangi işletim sistemi sürümlerini desteklediğinizi de bilmeniz gerekiyor. Bunu en iyi mobil uygulamanızı yönettiğiniz iTunes Connect ya da Google Play Console’dan görebilirsiniz.

Bir diğer yöntem de Google’da mobil uygulamanızı aradıktan sonra iTunes ya da Google Play web sayfalarına bakarak uygulamanın hangi işletim sistemi sürümlerini desteklediğini görebilirsiniz.

Mobil uygulama reklamını kullanıcılar sadece Wi-Fi bağlantısındayken göstermek; reklamın tıklama oranını artıracak, bu da reklamın alaka düzeyi metriklerini artıracak ve mobil uygulama indirme başı maliyetlerinizi düşürecektir.
Unutmayın! Hedef kitleniz kendi internet paketleri bitmesin diye uygulama reklamınıza tıklasa bile büyük ihtimalle uygulamanızın boyutunu gördükten sonra indirmeyecektir. İndirme oranı Wi-Fi bağlantısı olan kullanıcılarda çok daha yüksektir.

facebook-mobil-uygulama-reklamlari

Reklam Yayını Optimizasyonu

Reklam yayını optimizasyonu, elde etmek istediğiniz sonuca göre reklamlarınızı ilgili kişilere göstermeye odaklanır. Eğer bir mobil uygulama indirmesi elde etmek istiyorsak ilgili menüden Uygulama Yüklemeleri seçmeliyiz.

İlk defa bir reklam yayına alıyorsanız teklif stratejisi alanını En Düşük Ücret olarak bırakmanızı ve Facebook’un en ucuza indirme getirmesini sağlamanızı tavsiye ederim.

Facebook’a biraz zaman verin. Reklamları yayına aldıktan sonra ilk 14 günde büyük değişiklikler yapmamaya çalışın ki Facebook öğrenme sürecini iyi atlatsın.

 

Özetle Facebook Mobil Uygulama İndirme Reklamı Süreci;

 • Mobil uygulamanızı Facebook Developers’a ekleyin.
 • Facebook SDK’ini uygulamaya yükleyin ve Business Manager’a uygulamayı ekleyin.
 • Her işletim sistemine farklı kampanya açmaya özen gösterin.
 • Alışveriş yapanların benzeri ya da mobil uygulamanızı indirmiş kişilerin benzeri gibi özel hedef kitlelere odaklanın.
 • Mobil uygulamalar için işletim sistemi sürümü ve Wi-Fi kullanıcılarını hedefleyin ve hedef kitlenizi geniş tutun.
 • Video kullanmaya özen gösterin, görselde uygulamanın kendisine mutlaka yer verin.
 • Sadece Wi-Fi bağlantısında olan kullanıcıları hedefleyin.
 • Reklam yayını optimizasyonunda Uygulama Yüklemeleri seçin.

Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Sizin mobil uygulama reklamcılığı deneyiminiz nasıldı?

Facebook ve Instagram Reklamcılığı eğitimi alarak satışlarınızı artırmaya hazır mısınız? Aşağıdaki form ve bağlantı aracılığıyla eğitim hakkında bilgi alabilirsiniz.

Facebook ve Instagram Reklamcılığı Eğitimi: https://www.zaferkavakli.com/facebook-instagram-reklamciligi-egitimi/

Facebook ve Instagram Reklamcılığı Eğitimi Bilgi Formu

[contact-form subject=”Facebook ve Instagram Reklamcılığı Eğitimi Başvuru Formu”][contact-field label=”İsim ve Soyisim” type=”name” required=”1″][contact-field label=”Cep Telefonu (+905321234567)” type=”text” required=”1″][contact-field label=”İnternet sitesi” type=”url”][contact-field label=”Lütfen Kendinizi ve İşinizi Tanıtınız” type=”textarea”][/contact-form]

Zafer Kavaklı

ebebek'te Dijital Pazarlama Müdürü olarak çalışmaktayım. Daha öncesine modanisa.com'da Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalıştım ve farklı ajans deneyimlerim var. Kahve içmeyi ve seyahat etmeyi sever, kahve içmeyi ve teknolojiyi yakından takip etmeyi sever, kahve içmeyi sever ve edindiğim bilgileri paylaşmaktan mutluluk duyarım. Evli ve Sorel adında bir çocuk babasıyım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu