Facebook Özel Dönüşüm Nedir, Nasıl Oluşturulur?

Facebook Özel Dönüşüm Nedir?

İnternet sitenizde bir URL ziyaret edildiğinde bu olayın bir dönüşüm olduğunu Facebook’a söylememizi sağlayan özellik olarak özetleyebiliriz basitçe. Genelde daha küçük çaplı reklamverenler tarafından kullanılsa da bir kod entegrasyonu yapılana kadar büyük çaplı reklamverenlerin de hızlıca internet sitelerindeki bazı URL görüntülemelerini dönüşüm olarak kaydedebilmelerine olanak sağlıyor.

Dönüşüm dediğimiz şeyin; ziyaretçilerin internet sitemizde gerçekleştirmelerini istediğimiz eylemler diye özetlemiştik daha önce. Üyelik, ürün inceleme, sepete ürün ekleme gibi adımlar mikro dönüşüm olarak adlandırılırken satın alma gibi eylemler makro dönüşüm olarak görülür.
Dönüşüm nedir ve dijital pazarlama dönüşüm türleri nelerdir? Öğrenmek için tıklayın: zaferkavakli.com/donusum-nedir

Facebook Özel Dönüşüm Örnekleri

Üyelik

Ziyartçilerinizin .com/yeniuye adresini gördüklerinde yeni bir üyelik oluşturduklarını düşünelim. Bu sayfa her ziyaret edildiğinde Facebook’a üyelik dönüşümü gönderebilir, reklamlarınızdan kaç üye kazandığınızı ölçebilirsiniz. Üyelik ölçtüğümüz için dönüşüm kategorisi olarak Kaydı Tamamlama seçebilirsiniz.

Üye Girişi

.com/uyegirisi adresi ziyaret edildiğinde üye girişi yapıldığı bilgisini Facebook’a özel dönüşüm olarak göndermek ve reklam sonuçlarınızda bu bilgiyi görmek isteyebilirsiniz. Dönüşüm kategorisi olarak “Diğer” seçebilirsiniz.

Form Doldurma

İnternet sitenizdeki “Bize Ulaşın” formunun doldurulması sizin için önemli olabilir. Belki bu form aracılığıyla potansiyel müşteri elde ediyorsunuz. O halde .com/form-onay gibi bir sayfa ziyaretlerini Facebook’a özel dönüşüm olarak gönderebilir, reklamlarınızı form doldurma dönüşümüne göre optimize edebilirsiniz. Form doldurma işlemi için dönüşüm kategorisi olarak “Lead” seçebilirsiniz.

Alışveriş

.com/siparis-onay gibi bir sayfa ziyaret edildiğinde yeni bir sipariş alıyorsanız bunu Facebook’a dönüşüm olarak göndermekte fayda var. Böylece reklamların performansında kaç sipariş aldığınızı görebilir, reklamları buna göre iyileştirebilirsiniz. Dönüşüm kategorisi olarak “Alışveriş” seçebilirsiniz.

İnternet sitenizin türüne göre daha birçok kurgu düşünebilirsiniz ve kendi ihtiyaçlarınıza göre Özel Dönüşüm oluşturabilirsiniz.

Facebook Özel Dönüşüm Nasıl Oluşturulur?

 1. Facebook Business Manager hesabına giriş yaptıktan sonra (business.facebook.com) sol üstteki hamburger menüye gelip Özel Dönüşümler alanına tıklayalım.
 2. Açılan sayfada Özel Dönüşüm Oluştur butonuna tıklayalım.
 3. Ardından yukarıdaki örnekler üzerinden Alışveriş dönüşümü oluşturalım.facebook ozel donusum olusturma
 4. Oluştur/Create butonuna basalım ve Facebook özel dönüşümü hazır!

Artık Facebook Reklam yöneticisinde internet sitemizden alışveriş yapılıp yapılmadığını görebileceğiz.

Eğer sitenizde alışveriş yapıldığında hep aynı tutarda bir gelir elde ediyorsanız Değer alanına o tutarı girebilirsiniz.

Örneğin bilet sattığınızı ve biletin değerinin 10 TL olduğunu düşünelim. Değer alanına 10 yazabilirsiniz. Böylece kazandığınız toplam tutarı da reklam raporlarınızda görebilirsiniz. (Kazancınız 9,90 TL ise 9.90 yazmanız gerekmektedir.)

Ancak bir e-ticaret sitesinde her siparişin maddi değeri farklı olacaktır. O sebeple bu alanı bu tarz durumlarda boş bırakmanızı öneririm.

Özel dönüşümler hızlıca dönüşüm oluşturup bunu kullanmak için faydalı bir özellik olsa da büyük çaplı şirketlerin Facebook pixel kodunu tamamen sitelerine entegre etmeleri ve her dönüşümü ölçmeleri gerekiyor.

Facebook pixel nedir? Öğrenmek için tıklayın ve hemen okumaya başlayın: zaferkavakli.com/facebook-pixel

Facebook reklamcılığı ile ilgili daha da ileri seviyeye gelmek ve optimizaston yöntemlerini öğrenmek için Facebook ve Instagram Reklamcılığı Eğitimi‘ne aşağıdan kayıt olabilir, Facebook’ta başarıyı yakalayabilirsiniz.

Yeniden görüşmek üzere.

Facebook ve Instagram Reklamcılığı Eğitimi Bilgi Formu

[contact-form subject=”Facebook ve Instagram Reklamcılığı Eğitimi Başvuru Formu”][contact-field label=”İsim ve Soyisim” type=”name” required=”1″][contact-field label=”Cep Telefonu (+905321234567)” type=”text” required=”1″][contact-field label=”İnternet sitesi” type=”url”][contact-field label=”Lütfen Kendinizi ve İşinizi Tanıtınız” type=”textarea”][/contact-form]

Zafer Kavaklı

ebebek'te Dijital Pazarlama Müdürü olarak çalışmaktayım. Daha öncesine modanisa.com'da Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalıştım ve farklı ajans deneyimlerim var. Kahve içmeyi ve seyahat etmeyi sever, kahve içmeyi ve teknolojiyi yakından takip etmeyi sever, kahve içmeyi sever ve edindiğim bilgileri paylaşmaktan mutluluk duyarım. Evli ve Sorel adında bir çocuk babasıyım.

8 Yorum

 1. Merhaba. “URL anahtar sözcükleri ekle” kutucuğuna yazılan kelime, yurtdışı lokasyonlu bir Facebook işletme sayfası için yerel dilde mi yazılmalı?

 2. Merhaba,
  Dönüşüm reklamı vermek istiyroum. Contact kısmını aktif duruma getirdim. Fakat sorunum reklam çıkmak için reklam yarattiğimda hedef kitle sayısının aynı (52.000.000) kalması. Ben sadece sitemi ziyarete gelmiş kişilere reklam çıkmak istiyorum. Sorun henüz yeni mi aktif hale getirmiş olmam. 20 gün oldu ve durum hala aynı.
  Yardımcı olursanız çok teşekkürler
  Saygılar

  1. Merhaba Merve Hanım,

   Anladığım kadarıyla yapmanız gerekenler;

   1- Contact için Özel Dönüşüm oluşturun
   2- İnternet sitenizi ziyaret edenler hedef kitlesini oluşturun
   3- Dönüşüm kampanyası açın ve dönüşüm hedefini Contact verin
   4- Reklam seti ayarlarında Hedef Kitle bölümünde internet sitenizi ziyaret edenler kitlesini seçin
   5- Hedef kitlenizin boyutuna göre erişim sayınız güncellenecektir.

   Devamında standart reklam yayınlama adımları ile devam edebilirsiniz.

   Sevgiler

   1. Merhaba Zafer Bey,
    Öncelikle çok teşekkür ederim. Son bir soru :
    2- İnternet sitenizi ziyaret edenler hedef kitlesini oluşturun ( Özel hedef kitleden yapmalıyım doğru mudur? )

    Tekrar teşekkürler,
    Sevgiler
    Merve

     1. Tamam mutlaka okuyacağım. Değerli vaktinizi ayırdığınız için çok teşekkür ederim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu