Facebook Özel Dönüşüm Nedir, Nasıl Oluşturulur?

Facebook özel dönüşümler özelliğini duyurduktan sonra özellikle standart Facebook pixel kodunu sitesine eklemiş ancak Addtocart ya da Purchase gibi özel dönüşüm kodlarını sitesine ekleyememiş reklamverenler bu özelliği kullanmaya başladılar. Facebook özel dönüşümler sayesinde internet sitesinde gerçekleşen URL bazlı dönüşümleri kaydetmeye başladılar.

Facebook Özel Dönüşüm Nedir?

İnternet sitenizde bir URL ziyaret edildiğinde bu olayı Facebook’a bir dönüşüm olarak gönderebilmenizi sağlayan özellik olarak özetleyebiliriz basitçe. Genelde daha küçük çaplı reklamverenler tarafından kullanılsa da bir kod entegrasyonu yapılana kadar büyük çaplı reklamverenlerin de hızlıca internet sitelerindeki olayları dönüşüm olarak kaydedebilmelerine olanak sağlıyor.

Dönüşüm dediğimiz şeyin; ziyaretçilerin internet sitemizde gerçekleştirmelerini istediğimiz eylemler diye özetlemiştik daha önce. Üyelik, ürün inceleme, sepete ürün ekleme gibi adımlar mikro dönüşüm olarak adlandırılırken satın alma gibi eylemler makro dönüşüm olarak görülür.

Facebook Özel Dönüşüm Örnekleri

Üyelik

Ziyartçilerinizin .com/yeniuye adresini gördüklerinde yeni bir üyelik oluşturduklarını düşünelim. Bu sayfa her ziyaret edildiğinde Facebook’a üyelik dönüşümü gönderebilir, reklamlarınızdan kaç üye kazandığınızı ölçebilirsiniz. Dönüşüm kategorisi olarak Kaydı Tamamlama seçebilirsiniz.

Üye Girişi

.com/uyegirisi adresi ziyaret edildiğinde üye girişi yapıldığı bilgisini Facebook’a özel dönüşüm olarak göndermek ve reklam sonuçlarınızda bu bilgiyi görmek isteyebilirsiniz. Dönüşüm kategorisi olarak “Diğer” seçebilirsiniz.

Form Doldurma

İnternet sitenizdeki “Bize Ulaşın” formunun doldurulması sizin için önemli olabilir. Belki bu form aracılığıyla potansiyel müşteri elde ediyorsunuz. O halde .com/form_onay gibi bir sayfa ziyaretlerini Facebook’a özel dönüşüm olarak gönderebilir, reklamlarınızı form doldurma dönüşümüne göre optimize edebilirsiniz. Dönüşüm kategorisi olarak “Lead” seçebilirsiniz.

Alışveriş

.com/siparis-onay gibi bir sayfa ziyaret edildiğinde yeni bir sipariş alıyorsanız bunu Facebook’a dönüşüm olarak göndermekte fayda var. Böylece reklamların performansında kaç sipariş aldığınızı görebilir, reklamları buna göre iyileştirebilirsiniz. Dönüşüm kategorisi olarak “Alışveriş” seçebilirsiniz.

İnternet sitenizin türüne göre daha birçok kurguyu düşünebilirsiniz.

Facebook Özel Dönüşüm Nasıl Oluşturulur?

  1. Facebook Business Manager hesabına giriş yaptıktan sonra (business.facebook.com) sol üstteki hamburger menüye gelip Özel Dönüşümler alanına tıklayalım.
  2. Açılan sayfada Özel Dönüşüm Oluştur butonuna tıklayalım.
  3. Ardından yukarıdaki örnekler üzerinden Alışveriş dönüşümü oluşturalım.
  4. Oluştur/Create butonuna basalım ve Facebook özel dönüşümü hazır!

Artık reklamlarımızın sonuçlarında internet sitemizden alışveriş yapılıp yapılmadığını görebileceğiz.

Eğer sitenizde alışveriş yapıldığında hep aynı tutarda bir gelir elde ediyorsanız Değer alanına o tutarı girebilirsiniz.

Örneğin bilet sattığınızı ve biletin değerinin 10 TL olduğunu düşünelim. Değer alanına 10 yazabilirsiniz. Böylece kazandığınız toplam tutarı da reklam raporlarınızda görebilirsiniz. (Kazancınız 9,90 TL ise 9.90 yazmanız gerekmektedir.)

Ancak bir e-ticaret sitesinde her siparişin maddi değeri farklı olacaktır. O sebeple bu alanı bu tarz durumlarda boş bırakmanızı öneririm.

Özel dönüşümler hızlıca dönüşüm oluşturup bunu kullanmak için fayalı bir özellik olsa da büyük çaplı şirketlerin Facebook pixel kodunu tamamen sitelerine entegre etmeleri ve her dönüşümü ölçmeleri gerekiyor.

Facebook pixel kodu nedir ve Facebook pixel kodu oluşturma konulu makalelerimi okuyarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Facebook reklamcılığı ile ilgili daha da ileri seviyeye gelmek ve optimizaston yöntemlerini öğrenmek için Facebook ve Instagram Reklamcılığı Eğitimi‘ne kayıt olabilir, Facebook’ta başarıyı yakalayabilirsiniz.

Facebook ve Instagram Reklamcılığı Eğitimi Başvurusu

Facebook ve Instagram reklamcılığı eğitimi ile ilgilleniyorsanız ve daha fazla bilgi almak istiyorsanız aşağıdaki formu doldurarak bana ulaşabilirsiniz.

Yorum kısmından da tüm sorularınızı iletebilirsiniz.

Zafer Kavaklı

ebebek'te Dijital Pazarlama Müdürü olarak çalışmaktayım. Daha öncesine modanisa.com'da Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalıştım ve farklı ajans deneyimlerim var. Kahve içmeyi ve seyahat etmeyi sever, kahve içmeyi sever ve bisiklete biner, kahve içmeyi sever ve edindiğim bilgileri paylaşmaktan mutluluk duyarım. Evli ve hiç çocuk babasıyım.

2 Yorum

  1. Merhaba. “URL anahtar sözcükleri ekle” kutucuğuna yazılan kelime, yurtdışı lokasyonlu bir Facebook işletme sayfası için yerel dilde mi yazılmalı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu