Facebook Benzer Hedef Kitle (Lookalike) Hakkında Her şey

Facebook Benzer Hedef Kitle Nedir?

İnternet sitesi ziyaretçileri ya da sayfalarınızla etkileşime geçen kitleleriniz ile Facebook ve Instagram’da benzer davranışları sergileyen, benzer sayfalarla etkileşime geçen kullanıcıları hedefleyebileceğimiz hedef kitle türüne Benzer Hedef Kitle denir.

Facebook, Benzer Hedef Kitle özelliği ile yeni müşteriler bulabileceğimiz ve çok değerli hedefleme özellikleri olan bir reklam mecrası. Neredeyse tüm dijital pazarlamacılar Facebook’u eski müşterileriyle tekrar etkileşime geçmek veya yepyeni müşteriler bulmak için kullanıyor. Bu kadar hedefleme özelliği varken Facebook reklamcılığının nimetlerinden faydalanmamak olmazdı.

Facebook reklamcılığı hakkında tüm içerikleri okumak için tıklayın: zaferkavakli.com/facebook

Kullanıcıları profil bilgileri ve ilgi alanları üzerinden hedefleyerek Kayıtlı Hedef Kitle oluştururken, Facebook pixel verileri vb. bilgiler üzerinden de Özel Hedef Kitle oluşturabiliyoruz. Bu hedef kitlelere ek olarak benim de Facebook reklam stratejisi oluştururken her zaman kullandığım ve en sevdiğim hedef kitle türlerinden biri olan Benzer Hedef Kitle‘yi nasıl oluşturabileceğinizi ve bu kitle ile birlikte nasıl stratejiler kurabileceğinizi şimdi sizlere anlatıyorum.

Benzer Hedef Kitle Oluşturmadan Önce

Facebook’ta Benzer Hedef Kitle oluşturmadan önce bir özel hedef kitle oluşturmanızı öneririm. Benzer hedef kitleler bir ya da birkaç özel hedef kitle kaynak sayılarak oluşturulur. Bu sebeple daha önce bir özel hedef kitle oluşturmak sürecinizi hızlandıracaktır.

Benzer hedef kitle, kaynak olarak seçilen hedef kitle ile benzer demografik bilgilere veya ilgi alanlarına sahip kişilerden oluşturulur.

Hangi Benzer Hedef Kitleleri Oluşturabilirim?

Benzer hedef kitleler ile ne yapmak istediğinizi düşünün? Daha fazla yeni müşteri mi? Daha fazla yeni app kullanıcısı mı? Daha fazla sayfa beğenisi mi? Tamamen size kalmış.

Daha Fazla Yeni Müşteri

Benzer hedef kitlelerin özel hedef kitleler üzerinden oluşturulduğunu belirtmiştim. CRM sisteminizden internet sitenizden son 1 yılda alışveriş yapmış kullanıcı datasını indirin ve özel hedef kitle altında müşteri listesi kitlesi olarak oluşturun. Daha sonra bu kitle üzerinden benzer hedef kitle oluşturun.

Kaynak kitlenize daha da benzer kullanıcılar bulmak için internet sitenizden tüm alışveriş yapanlar yerine en az 3 kez alışveriş yapanlar için özel hedef kitle oluşturun ve ardından bu hedef kitlenin benzerini yaratın. Tüm alışveriş yapanlar yerine daha konsantre kaynak hedef kitle kullanmak benzer hedef kitlenin kaynak kitlenize benzerliğini artıracatır.

Benzer hedef kitle oluştururken 1.000 – 50.000 arası büyüklükte bir kaynak hedef kitle kullanın.

Küçük bir hedef kitle ile birbirine daha benzer bir kitle elde ederken, geniş bir kaynak kitleden benzerlik oranı daha düşük kitleler elde edebilirsiniz.

Daha Fazla Yeni App Kullanıcısı

Mobil uygulama indirme reklamlarının performansından özellikle Facebook’ta çok memnunum. Bunda seçilen hedef kitlelerin doğru olmasının faydası da oldukça büyük.

Mobil uygulamanızdan alışveriş yapan kişiler için özel hedef kitle oluşturup ardından bu kitlenin benzerini yaratabilirsiniz. Daha sonra bu kitleye mobil uygulama indirme reklamı açıp performansını izleyebilirsiniz.

Daha da fazla mobil kullanıcıya ulaşmak isterseniz mobil uygulamanızı yükleyenler özel hedef kitlesini oluşturup bu kitlenin de benzerini yaratabilirsiniz.

Kaynak olarak seçilecek hedef kitlenin en az 100 kişi olması gerekmektedir. Kaynak hedef kitle seçerken buna dikkat etmenizi tavsiye ederim.

Daha Fazla Sayfa Beğenisi

Facebook ve Instagram sayfanızla etkileşime geçen kullanıcıların benzerlerini hızlıca oluşturabilirsiniz.

Benzer hedef kitle tamamen sizin ihtiyaçlarınıza göre şekillenebilecek bir hedef kitle türü. Elinizde sadece benzerini bulmak istediğiniz kitlenin kendisi olması yeterli.

Facebook Benzer Hedef Kitle Nasıl Oluşturulur?

Facebook Business Manager hesabında sol üstteki hamburger menüye tıkladıktan sonra Hedef Kitleler’e tıklayalım ve açılan sayfada Hedef Kitle Oluştur > Benzer Hedef Kitle yolunu izleyelim.

Benzer Hedef Kitle Kaynağı

Benzer hedef kitleler oluşturmak için benzerini aradığımız kaynağı seçmemiz gerekiyor. Kaynaklar ise ikiye ayrılır;

Değere Dayalı Kaynaklar

İnternet sitenize ve mobil uygulamanıza Facebook pixel veya Facebook SDK yüklediyseniz ve internet sitenizde gerçekleşen özel olaylarda bir değer gönderiyorsanız Facebook değerli olayları gerçekleştiren kullanıcıları tespit edebilir.

Örneğin internet sitenizden alışveriş yapıldığında her alışverişin değeri aynı olmayacaktır. Bazı kullanıcılar düşük tutarlarda alışveriş yaparken bazıları yüksek tutarlarda alışveriş yapabilmektedir. Yüksek tutarda alışveriş yapan kullanıcılar diğerlerine göre daha değerli kullanıcılardır ve bu kişileri kaynak olarak seçmek, benzer hedef kitlenin performansını artıracaktır.

Diğer Kaynaklar

Özel hedef kitleler ve sayfanızla etkileşime geçen kullanıcılardan oluşur.

Benzer hedef kitle oluştururken değere dayalı kaynaklardan alışveriş etkinliği gerçekleştiren kullanıcılar seçilerek bu kişilere benzer kişilerin olduğu bir hedef kitle oluşturabilirsiniz.

Aşağıda ben siteye eklediğim bir Facebook pixel’ini seçtim ve ardından Alışveriş etkinliğini seçerek bu etkinliği gerçekleştiren değerli hedef kitlenin benzerini oluşturdum.

facebook degere dayali benzer kitle

Değere dayalı hedef kitle yerine Diğer Kaynaklar kullanarak da Facebook’ta benzer hedef kitleler oluşturabiliriz. Aşağıda Zafer Kavaklı Facebook sayfamı seçtim ve bu sayfanın takipçilerine benzer kişileri hedefledim.

facebook diger kaynaklar benzer hedef kitlesi

Hedef Kitle Konumu

Kaynak hedef kitlenin benzerini hangi lokasyonda arıyorsanız konum bölümünden orayı seçebilirsiniz. İnternet sitenizden alışveriş yapanların benzerini Türkiye’de arıyorsanız Türkiye seçmelisiniz.

Konum bölümünde başka ülkeler seçerek Crossborder Lookalike hedef kitleler oluşturabilirsiniz. Böylece internet sitenizden alışveriş yapan kullanıcıların başka ülkelerdeki benzerlerini de bulabilirsiniz.

Hedef Kitle Büyüklüğü

%1’den %10’a kadar giden bu ayarda sayı küçüldükçe kitlenin benzerlik ihtimali artar, sayı büyüdükçe kitlenin benzerlik ihtimali düşer.

%1 kaynak kitlenize en benzer kitle anlamına gelirken, %10 kaynak kitlenize en az benzeyen kitledir.

Benzer hedef kitleler kullanıcıların Facebook ve Instagram’daki hareketlerine göre her hafta yenilenir. Bu sebeple sürekli oluşturmanız ve güncellemeniz gerekmez.

Facebook Benzer Hedef Kitleleri Reklam Setlerinde Kullanma

Benzer hedef kitlelerden yeni müşteri kazanmayı bekliyorsanız bu kitleye reklam verirken internet sitenizin tüm ziyaretçilerini hariç tutmanızda fayda var. Böylece benzer kullanıcılar internet sitenizi daha önce ziyaret etmiş kişileri içermeyecektir.

Daha fazla sayfa beğenizi için daha önce sayfanızı beğenmiş kullanıcıların benzerini oluşturduğunuzda bu kitleden sayfanızı beğenmiş kişilerden oluşan kitleyi hariç tutun. Böylece reklam vereceğiniz kitle tamamen yeni bir kitle olacaktır.

Aklınızdaki diğer tüm kurguları bu çerçevede düşünüp planlayabilirsiniz.

Facebook reklamcılığı ile ilgili daha da ileri seviyeye gelmek ve optimizasyon yöntemlerini öğrenmek için Facebook ve Instagram Reklamcılığı Eğitimi‘ne aşağıdan kayıt olabilir, Facebook’ta başarıyı yakalayabilirsiniz.

Facebook reklamcılığı eğitimi hakkında detaylı bilgi için: zaferkavakli.com/facebook-instagram-reklamciligi-egitimi

Yeniden görüşmek üzere.

Facebook ve Instagram Reklamcılığı Eğitimi Bilgi Formu

[contact-form subject=”Facebook ve Instagram Reklamcılığı Eğitimi Başvuru Formu”][contact-field label=”İsim ve Soyisim” type=”name” required=”1″][contact-field label=”Cep Telefonu (+905321234567)” type=”text” required=”1″][contact-field label=”İnternet sitesi” type=”url”][contact-field label=”Lütfen Kendinizi ve İşinizi Tanıtınız” type=”textarea”][/contact-form]

Zafer Kavaklı

ebebek'te Dijital Pazarlama Müdürü olarak çalışmaktayım. Daha öncesine modanisa.com'da Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalıştım ve farklı ajans deneyimlerim var. Kahve içmeyi ve seyahat etmeyi sever, kahve içmeyi ve teknolojiyi yakından takip etmeyi sever, kahve içmeyi sever ve edindiğim bilgileri paylaşmaktan mutluluk duyarım. Evli ve Sorel adında bir çocuk babasıyım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu