Facebook Benzer Hedef Kitle (Lookalike) Nasıl Oluşturulur?

Facebook Benzer Hedef Kitle özelliği ile yeni müşteriler bulabileceğimiz ve çok değerli hedefleme özellikleri olan bir reklam mecrası. Neredeyse tüm dijital pazarlamacılar Facebook’u eski müşterileriyle tekrar etkileşime geçmek veya yepyeni müşteriler bulmak için kullanıyor. Bu kadar hedefleme özelliği varken bunların nimetlerinden faydalanmamak olmazdı.

Kullanıcıları profil bilgileri ve ilgi alanları üzerinden hedefleyerek Kayıtlı Hedef Kitle oluştururken, Facebook pixel verileri vb. bilgiler üzerinden de Özel Hedef Kitle oluşturabiliyoruz. Bu hedef kitlelere ek olarak benim de Facebook reklam stratejisi oluştururken her zaman kullandığım ve en sevdiğim hedef kitle türlerinden biri olan Benzer Hedef Kitle‘yi nasıl oluşturabileceğinizi ve bu kitle ile birlikte nasıl stratejiler kurabileceğinizi anlatmak istedim.

Benzer Hedef Kitle Oluşturmadan Önce

Facebook’ta Benzer Hedef Kitle oluşturmadan önce bir özel hedef kitle oluşturmanızı öneririm. Benzer hedef kitleler özel hedef kitle kaynak alınarak oluşturulur. Bu sebeple daha önce bir özel hedef kitle oluşturmak sürecinizi hızlandıracaktır.

Benzer hedef kitle, kaynak olarak seçilen hedef kitle ile benzer demografik bilgilere veya ilgi alanlarına sahip kişilerden oluşturulur.

Hangi Benzer Hedef Kitleleri Oluşturabilirim

Benzer hedef kitleler ile ne yapmak istediğinizi düşünün? Daha fazla yeni müşteri mi? Daha fazla yeni app kullanıcısı mı? Daha fazla sayfa beğenisi mi? Tamamen size kalmış.

Daha Fazla Yeni Müşteri

Benzer hedef kitlelerin özel hedef kitleler üzerinden oluşturulduğunu belirtmiştim. CRM sisteminizden internet sitenizden son 1 yılda alışveriş yapmış kullanıcı datasını indirin ve özel hedef kitle altında müşteri listesi kitlesi olarak oluşturun. Daha sonra bu kitle üzerinden benzer hedef kitle oluşturun.

Daha benzer kullanıcılar bulmak için internet sitenizden tüm alışveriş yapanlar yerine en az 3 kez alışveriş yapanlar için özel hedef kitle oluşturun ve ardından bu hedef kitlenin benzerini yaratın. Tüm alışveriş yapanlar yerine daha konsantre hedef kitle kullanmak benzer hedef kitlenin kaynak kitlenize benzerliğini artıracatır.

Benzer hedef kitle oluştururken 1.000 – 50.000 arası büyüklükte bir kaynak hedef kitle kullanın.

Küçük bir hedef kitle ile birbirine daha benzer bir kitle elde ederken, geniş bir kaynak kitleden benzerlik oranı daha düşük kitleler elde edebilirsiniz.

Daha Fazla Yeni App Kullanıcısı

Mobil uygulama indirme reklamlarının performansından özellikle Facebook’ta çok memnunum. Bunda seçilen hedef kitlelerin doğru olmasının faydası da oldukça büyük.

Mobil uygulamanızdan alışveriş yapan kişiler için özel hedef kitle oluşturup ardından bu kitlenin benzerini yaratabilirsiniz. Daha sonra bu kitleye mobil uygulama indirme reklamı açıp performansını izleyebilirsiniz.

Daha da fazla mobil kullanıcıya ulaşmak isterseniz mobil uygulamanızı yükleyenler özel hedef kitlesini oluşturup bu kitlenin de benzerini yaratabilirsiniz.

Kaynak hedef kitlede en az 100 kişi olması gerekmektedir.

Daha Fazla Sayfa Beğenisi

Facebook ve Instagram sayfanızla etkileşime geçen kullanıcılar için özel hedef kitle oluşturup bu kitlenin benzerini yaratabilirsiniz.

Benzer hedef kitle tamamen sizin ihtiyaçlarınıza göre şekillenebilecek bir hedef kitle türü. Elinizde sadece benzerini bulmak istediğiniz kitlenin kendisi olması yeterli.

Facebook Benzer Hedef Kitle Nasıl Oluşturulur?

  1. Facebook Business Manager hesabında sol üstteki hamburger menüden Tüm Araçlar ve Hedef Kitleler yolunu izleyin.
  2. Açılan sayfada Hedef Kitle Oluştur > Benzer Hedef Kitle’ye tıklıyoruz.
  3. Benzerini oluşturacağımız hedef kitleyi Kaynak alanında seçiyoruz.
  4. Konum alanında benzer hedef kitlenin hangi lokasyonda olacağını belirliyoruz.

    Türkiye’den birilerinin bulunduğu bir kaynak kitleden başka ülkeye ait benzer hedef kitleler oluşturulabilir.

  5. Hedef kitle büyüklüğünü seçiyoruz.
  6. Sağ alttan Hedef Kitle Oluştur butonuna basıyoruz ve hedef kitlemiz oluşmaya başlıyor.

İşte bu kadar! ilk hedef kitlemizi oluşturduk bile.

Benzer hedef kitleler her hafta yenilenir. Bu sebeple sürekli güncellemeniz gerekmez.

Facebook Benzer Hedef Kitleleri Reklam Setlerinde Kullanma

Benzer hedef kitlelerden yeni müşteri kazanmayı bekliyorsanız bu kitleye reklam verirken internet sitenizin tüm ziyaretçilerini hariç tutmanızda fayda var. Böylece benzer kullanıcılar internet sitenizi daha önce ziyaret etmiş kişileri içermeyecektir.

Daha fazla sayfa beğenizi için daha önce sayfanızı beğenmiş kullanıcıların benzerini oluşturduğunuzda bu kitleden sayfanızı beğenmiş kişilerden oluşan kitleyi hariç tutun. Böylece reklam vereceğiniz kitle tamamen yeni bir kitle olacaktır.

Aklınızdaki diğer tüm kurguları bu çerçevede düşünüp planlayabilirsiniz.

Facebook reklamcılığı ile ilgili daha da ileri seviyeye gelmek ve optimizaston yöntemlerini öğrenmek için Facebook ve Instagram Reklamcılığı Eğitimi‘ne kayıt olabilir, Facebook’ta başarıyı yakalayabilirsiniz.

Facebook ve Instagram Reklamcılığı Eğitimi Başvurusu

Facebook ve Instagram reklamcılığı eğitimi ile ilgilleniyorsanız ve daha fazla bilgi almak istiyorsanız aşağıdaki formu doldurarak bana ulaşabilirsiniz.

Yorum kısmından da tüm sorularınızı iletebilirsiniz.

Zafer Kavaklı

ebebek'te Dijital Pazarlama Müdürü olarak çalışmaktayım. Daha öncesine modanisa.com'da Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalıştım ve farklı ajans deneyimlerim var. Kahve içmeyi ve seyahat etmeyi sever, kahve içmeyi sever ve bisiklete biner, kahve içmeyi sever ve edindiğim bilgileri paylaşmaktan mutluluk duyarım. Evli ve hiç çocuk babasıyım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu