Google Ads Konum, Yer, İlçe ve Özel Alan Hedefleme Stratejileri

Google Ads konum hedefleme özelliği ile Arama Ağı ve Görüntülü Reklam Ağı reklamlarımızı hangi konumdaki kullanıcıların görebileceğini seçebiliyoruz ve sadece gerçekten potansiyel müşterimiz olabilecek kişilere reklamlarımızı gösterebiliyoruz. Bu sayede belirli bir konumu hedefleyen yerel işletmeler kendi lokasyonlarına yakın kişileri hedefleyerek boş yere fazladan bütçe harcamaktan kurtuluyor.

 • Beşiktaş’taki bir su tesisatçısı
 • Ataşehir’deki bir çilingir
 • Maltepe’deki bir kreş
 • Eskişehir’deki bir boya badanacı
 • Ankara Mamak’taki bir oto ekspertizci

Google Ads’in konum hedefleme özelliğini daha detaylı kullanarak işletmesine yakın kişilere reklam göstermek zorunda.

Sadece küçük işletmeler değil, satışlarını belirli bir bölgede artırmak isteyen ya da belirli bir bölgede mağaza açılışı yapan büyük firmalar da Google Ads konum hedefleme özelliğini detaylı bir şekilde kullanabilirler.

Google Ads (AdWords) Konum Hedefleme Stratejileri

Konum hedefleme özelliğini hem Arama Ağı hem de Görüntülü Reklam Ağı’nda yeni bir Google Ads kampanyası oluşturma adımında kullanırız.

Konum hedeflemenin temelde aşağıdaki gibi bir görünümü vardır.

google ads konum hedefleme
google ads konum hedefleme

Gelin şimdi tek tek bu adımların üzerinden geçelim!

Tüm Ülkeler ve Bölgeler

Öncelikle bu özelliği kullanmanızı kesinlikle tavsiye etmiyorum. Tüm dünyayı hedefleyen bir reklam kampanyanız varsa bile bu özelliği kullanmayın ve her ülke için bir Google Ads hesabı oluşturun. Böylece reklam performansınızı ülke ülke takip edebilir, o ülkeye özgü metin reklamlar yazabilir, sadece ilgili ülkeye sattığınız ürünleriniz varsa böylece ülke ülke reklam kampanyalarınızı yönetebilirsiniz.

Her ülkeye ait bir hesap oluşturabilmeniz için MCC (My Client Center / Müşteri Merkezim) hesabınız olması gerekiyor.

Türkiye

Reklam kampanyalarınızı tüm Türkiye genelinde göstermek isterseniz bu seçeneği işaretleyebilirsiniz. Özellikle tüm Türkiye’yi hedefleyen büyük işletmeler (örneğin büyük e-ticaret siteleri) tüm Türkiye’yi seçerek reklamlarını yayınlarlar. Ancak yine de reklam performansını illere göre izleyebilir, belirli bir ilde tıklama başı tekliflerini artırabilir ya da düşürebilir. Bu konuya birazdan değineceğiz.

Başka Bir Yer Girin

Şimdi gelelim bu içeriği yazma sebebime. Google AdWords’te özel alan, ilçe ya da belirli bir mahalleyi hedeflemek için bu özelliği seçmelisiniz.

Google AdWords’te Belirli Bir İli veya İlçeyi Hedefleme

Açtığınız kampanyada Ordu ilini ya da Ünye ilçesini (canım memleketim) hedeflemek isterseniz aşağıdaki gibi Başka Bir Yer Girin alanına hedeflemek istediğiniz ilin adını yazın ve çıkan sonuçlar arasından seçiminizi yapın.

Seçimini hedeflemek için Hedef, hariç tutmak için Hariç tut butonlarına basın.

google ads konum hedefleme
google ads konum hedefleme

Örneğin Ordu’yu hedefleyip Fatsa’yı hariç tutmak istediğinizi düşünelim. Bu durumda önce Ordu yazarak Hedef butonuna, ardından Fatsa yazarak Hariç Tut butonuna basarsanız reklamlarınız tüm Ordu’da Fatsa hariç gösterilir.

google ads konum hedefleme
google ads konum hedefleme

Gelişmiş arama butonuna da basarsanız harita üzerinde hedeflemenizi görebilirsiniz. Aşağıdaki haritada Ordu’yu hedeflediğimiz için mavi, Fatsa’yı hariç tuttuğumuz için kırmızı olarak görünmektedir.

google ads konum hedefleme
google ads konum hedefleme

Google AdWords’te Özel Bir Alanı Hedefleme

Gelişmiş arama butonuna bastıktan sonra Konum ve Yarıçap seçiminin olduğu bir sayfayı göreceksiniz. Konum seçeneğini işaretleyip hedefleme alanına Ünye yazıldığında sadece Ünye’yi hedefleyebilirken Yarıçap seçeneğini işaretleyip hedefleme alanına Ünye yazıldığında Ünye ve içerisindeki başka alanları da seçebiliyor ve belirli bir yarıçapı hedefleyebiliyorsunuz.

Eski Google Ads panelinde bir noktayı işaretleyerek o noktanın belirlli bir km çapındaki çevresini işaretleyebiliyorduk ancak yeni panelde şimdilik bu mümkün değil.

google ads konum hedefleme
google ads konum hedefleme

Şimdi gelelim belirli bir yarıçap alanını hedeflemeye. Diyelim ki Pendik Kaynarca taraflarında bir mağazanız var ve 3 km çevresini hedeflemek istiyorsunuz. Yapmanız gerekenler:

 1. Mil yerine KM seçmek
 2. 20’yi 3 Yapmak
 3. Hedefleme alanına Pendik yazıp Kaynarca Mahallesini seçmek

Aşağıdaki gibi bir ekranınızın olması lazım.

google ads konum hedefleme
google ads konum hedefleme

Dilerseniz aynı anda başka yarıçap hedefleri de seçebilirsiniz, böylece hedeflemek istediğiniz başka yarıçap alanları varsa o bölgelerde de reklamlarınızı yayınlayabilirsiniz. Son ayarımız olan Yer Seçenekleri ile devam edelim.

Yer Seçenekleri

Öncelikle bu ayarda size her zaman ikinci seçenekleri işaretlemenizi öneriyorum.

google ads konum hedefleme

 • Birinci seçeneği işaretlediğinizde reklamlarınızı hedeflediğiniz lokasyona ve bu lokasyon ile ilgilenen yani bu lokasyonu ziyaret etmiş ve ülkesine dönmüş bir turist, bu lokasyonda bulunmayan ancak bu lokasyon ile ilgili aramalar yapan kişilere de reklamlarınızı gösterebiliyor.

Örneğin 4-5 ay önce Doğu Avrupa tatilimde Prag’ı ziyaret etmiştim. Google’da yaptığım aramalarda hala Prag’taki reklam verenlerin reklamlarını görüyorum. Bu reklamlara ben tıklamadıkça tıklama oranı ve kalite puanı düşüyordur ve bu reklam veren için olumsuz bir durum.

 • İkinci seçenekleri işaretlediğinizde reklamlarınız sadece hedeflediğiniz konumlardaki kullanıcılara gösterilir ya da hariç tuttuğunuz lokasyondaki kullanıcılara gösterilmez.
 • Üçüncü seçeneği işaretlediğinizde ise reklamlarınız bu lokasyonda olmayan ancak Google’da bu lokasyon ile ilgili arama yapan kullanıcılara gösterilir. Örneğin Türkiye’yi hedefleyerek Almanya’da olup Türkiye ile ilgili aramalar yapan Türkleri hedeflemek istediniz. Bu durumda bu seçeneği kullanabilirsiniz ancak Almanya’daki Türkleri hedeflemek isterseniz ülke olarak Almanya’yı dil olarak da Türkçe’yi seçerek hedefleme yapabilirsiniz.

Kampanya Performansını İl Seviyesinde Görme

Yukarıda da bahsettiğim üzere bir kampanya yayına alıp tüm Türkiye’yi hedeflediğinizde dilerseniz il il kampanya performansını görebilir ve il seviyesinde tıklama başına maliyet tekliflerinizi yüzdesel olarak artırıp azaltabilirsiniz.

Örneğin reklamlarınızın Ordu’da daha iyi performans gösterdiğini fark ettiniz ve Ordu’dan gelen tıklama sayısını artırmak istediniz. Ordu için tıklama başı maliyet tekliflerinizi %20-30 oranında artırmayı düşünebilirsiniz.

Normalde tıklama başına maliyet teklifiniz 0,50 TL olsun ve Ordu için teklifleri %30 artırdığınızı düşünelim. Bu durumda 0,50 + (0,50 x 0,30) = 0,65 TL Ordu için maximum tıklama başı maliyet teklifiniz olacaktır. Tüm illere 0,50 TL maximum tbm verirken Ordu’dan gelecek tıklamalar için max. tbm teklifiniz 0,65 TL olacaktır.

Tüm bunları yapabilmeniz için mevcut kampanyada bir yandan tüm Türkiye’yi hedeflerken bir yandan da Türkiye’nin illerini ekleyip hedeflemeniz gerekiyor.

Türkiye’de hedefleyebileceğiniz tüm lokasyonları sizin için hazırlamış olduğum buradaki bağlantıya tıklayarak indirebilir, tüm dünyada hedeflenebilir yerlerin listesini indirmek için de buraya tıklayabilirsiniz.

Bu dosyalarda hedeflemek istediğiniz alanların Name sütunundaki isimleri kopyalayıp hedefleme alanına yapıştırmanız yeterli.

Google Ads Toplu Konum Hedefleme

 1. Bunun için herhangi bir kampanyanın adına tıklayıp içine girelim
 2. Sol menüden Yer seçeneğine tıklayalım
 3. Kalem ikonuna basalım
  google ads konum hedefleme
  google ads konum hedefleme
 4. Konumları toplu olarak ekleyin kutucuğunu işaretleyelim
 5. Açılan alana hedeflemek istediğimiz illerin Name sütunundaki isimlerini yapıştıralım
 6. Ara butonuna tıklayalım
  google ads konum hedefleme
  google ads konum hedefleme
 7. Tümünü Hedefle seçeneğine ve ardından Kaydet butonuna tıklayalım
  google ads konum hedefleme
  google ads konum hedefleme

  Harika! Google Ads kampanyanıza toplu konum eklediniz. Şimdi, teklifleri konumlara göre değiştirme vakti geldi.

Google Ads’te Teklifleri Konum Seviyesinde Ayarlama

Kampanya içine girdikten sonra sol menüden Yer seçeneğine tıklayalım ve hedeflediğimiz tüm illeri bu sayfada görelim. Ardından herhangi bir il hedefinin sağındaki Teklif Ayarlaması sütununa gelip çıkan Kalem işaretine tıklayıp maximum tıklama başı maliyet teklifini yüzdesel olarak artırıp azaltabilirsiniz.

google ads konum hedefleme
google ads konum hedefleme

Google Ads’te Konum Hedefleme Yaparken Bilinmesi Gerekenler

 • Tüm yer hedefleme ayarlarını daha sonradan değiştirebilirsiniz, hata yapmaktan korkmayın.
 • Küçük bir yarıçapı hedeflerseniz reklamlarınız gösterilmeyebilir, o sebeple çok küçük bir alanı hedeflememeye çalışın.
 • Aynı anda en fazla 1.000 konumu toplu bir şekilde hedefleyebilirsiniz.
 • Toplu konum ekleme gibi konumları toplu bir şekilde hariç tutabilirsiniz.

Vaov, 1032 kelimelik bir makale olmuş. Buraya kadar okuduğunuz için teşekkürler.

Google AdWords ile ilgili daha da ileri seviyeye gelmek ve optimizaston yöntemlerini öğrenmek için Google AdWords Eğitimi‘ne aşağıdan kayıt olabilir, Google’da başarıyı yakalayabilirsiniz.

Yeniden görüşmek üzere.

Google AdWords Eğitimi Bilgi Formu

[contact-form subject=”Google AdWords Eğitimi Başvuru Formu”][contact-field label=”İsim ve Soyisim” type=”name” required=”1″][contact-field label=”Cep Telefonu (+905321234567)” type=”text” required=”1″][contact-field label=”İnternet sitesi” type=”url”][contact-field label=”Lütfen Kendinizi ve İşinizi Tanıtınız” type=”textarea”][/contact-form]

Zafer Kavaklı

ebebek'te Dijital Pazarlama Müdürü olarak çalışmaktayım. Daha öncesine modanisa.com'da Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalıştım ve farklı ajans deneyimlerim var. Kahve içmeyi ve seyahat etmeyi sever, kahve içmeyi ve teknolojiyi yakından takip etmeyi sever, kahve içmeyi sever ve edindiğim bilgileri paylaşmaktan mutluluk duyarım. Evli ve Sorel adında bir çocuk babasıyım.

5 Yorum

 1. Merhabalar,

  Ben konum belirleme de reklamlarım yalnızca Beylikdüzü’nde çıksın istiyorum ama Beylikdüzü yok. Hatta verdiğiniz örnekteki Ordu/Ünye’yi de bulamadım.

  İyi Çalışmalar.

  1. Merhaba Mehmet Bey,
   Kampanya ayarlarında benimle aynı adımlarda gittiğinizden emin misiniz? Gelişmiş hedefleme bölümünde Beylikdüzü’nü hedefleyebiliyorum ben.
   Tekrar kontrol etmenizi rica ederim.
   Yorumunuz için teşekkürler.

  1. Merhaba, öncelikle bilgi verdiğiniz için teşekkür ederim.
   Anlık bir problem olmuş olabilir linkte, şu anda hem gizli hem normal sekmeden indirebildim.

   Sorunuza gelecek olursam; ilçe bilgisi ip üzerinden geliyor evet ve burada Türkiye’deki internet servis sağlayıcıların verdikleri bilgilerin geçerli olduğunu biliyorum.
   Diğer yandan kullanıcı wifi’da olmadığında örneğin telefon internetini kullandığında Google mobildeki kullanıcının konum verisini kendi uygulamaları ile de takip edebiliyor.
   Sevgiler

 2. Zafer Hocam merhabalar.
  Harika bilgilere değinmişssiniz. Yukarıda ki arkadaşın bahsettiği sorunun aynısı bende de mevcut. Bazı ilçelere “dahil et”, “hariç tut” uygulayabiliyorum. Lakin İstanbul’ un bir çok ilçesine bunu uygulayamıyorum. Yazınızı baştan sona tekrar tekrar okudum ve muhtemelen hatam olduğunu düşünmüyorum. Deneme yanılma yapmama rağmen olmuyor Örnek “Beylikdüzü”, “Beşiktaş”, “Bağcılar” ve buna benzer bir çok ilçe yada konum mevcut değil. Ne önerirsiniz acaba. Şimdiden teşekkürler.
  Yazı için ayrıca teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu