Akıllı Alışveriş Kampanyaları Hakkında Her Şey

Akıllı Alışveriş Kampanyası Nedir?

Google, reklamları dönüşüme ve dönüşüm değerine göre optimize etmek için bir süredir makine öğrenimi (machine learning) teknolojisini kullanmakta. Böylece reklamverenler günlük optimizasyon derdinden kurtuluyor ve dönüşüm odaklı reklamlarını Google’ın kontrolüne bırakıyor.

Optimizasyonu Google’ın kontrolüne bırakmak birkaç yıl öncesine kadar çok güvenilir olarak görülmezdi ancak makine öğrenimi teknolojisinin de zaman içerisinde gelişmesi ile birlikte Google, AdWords ya da yeni adıyla Google Ads reklamlarını dönüşüme göre gerçekten iyi optimize ediliyor diyebilirim.

Google akıllı alışveriş kampanyaları da bu çalışmanın en önemli sonuçlarından birisi bence. Teoride Google ürün listeleme reklamı açmaktan çok farkı yok, tek fark; kampanyaya Hedef ROAS dediğimiz hedef teklif stratejisini tanımlıyoruz ve günlük bütçe belirliyoruz. İşin geri kalanını Google bizim yerimize yapıyor.

Örneğin bir akıllı alışveriş kampanyası yayına aldık ve günlük 500 TL bütçe belirledik ve hedef ROAS teklifini de %500 olarak ayarladık. Yani her 100 TL harcamaya 500 TL kazanmak istediğimizi Google’a ilettik. Verdiğimiz hedefe bakarak Google, her gün vermiş olduğunuz 500 TL bütçe karşılığında size 2.500 TL gelir getirmeye çalışıyor ve akıllı alışveriş kampanyasını %500 hedefine göre optimize ediyor.

Unutmayın Her gün hedefini tutturamasa da bir gün %300, başka bir gün %700 getirerek ortalama olarak %500 hedefini tutturmaya çalışıyor.

Akıllı Alışveriş Kampanyası Açabilmek İçin Gerekli Şartlar

 • Google Ads dönüşüm kodunu internet sitenize eklemeniz ve işleme özgü değerlerle dönüşüm izleme özelliğini kullanıyor olmanız gerekiyor.
 • Mevcut alışveriş kampanyalarınızın son 45 günde en az 20 satış dönüşümü elde etmiş olması gerekiyor.
 • İnternet sitenize Google Global Site Tag (Global site etiketi) kodlarını eklemiş olmanız gerekiyor. Daha iyi hedef ROAS performansı için dinamik yeniden pazarlama kodlarının siteye eklenmiş olması öneriliyor.
 • Yeniden pazarlama listelerinizde en az 100 kullanıcı olması gerekiyor.

Ayrıca standart Google Alışveriş Kampanyaları açmak için gerekli olan şartları da karşılamanız gerekiyor.

 • Google Merchant Center hesabı oluşturmak ve bu hesabı Google Ads hesabınız ile birbirine bağlamak gerekiyor.
 • Alışveriş kampanyası politikalarına uygun ürünler satıyor olmalısınız.
 • En az 30 gün içinde bir kere güncellenmiş ürün dosyanızın Google Merchant Center hesabına gönderiliyor olması gerekiyor.

Akıllı Alışveriş Kampanyaları Hangi Reklam Ağlarında Gösteriliyor?

Temelde bir alışveriş kampanyası olduğu için Google Arama Ağı’nda, Görüntülü Reklam Ağı, YouTube ve Gmail’de görünmeye uygun reklam alanlarında reklamlarınız gösteriliyor.

Google Arama Ağı’nda Alışveriş Kampanyalarında olduğu gibi kullanıcının aradığı kelime ile ürün adı eşleştiğine değil, kullanıcının aradığı kelime ve bu kelimenin satın alma niyetini değerlendirerek ürünler gösterilirken, Görüntülü Reklam Ağı, Gmail ve Youtube’da yeniden pazarlama ve benzer kitleler hedef kitlelerine hem ürün hem de kampanyayı açarken belirlediğiniz görseller gösteriliyor. Böylece dinamik yeniden pazarlama ve statik yeniden pazarlama faaliyetlerini de sizin yerinize yapıyor bu kampanya.

Tüm bu faaliyetleri sizin verdiğiniz hedef teklif stratejisine ulaşabilmek için yapıyor ve tahminimce satış gelmeyecek reklam alanlarından kaçınıyor.

Akıllı Alışveriş Kampanyası Nasıl Optimize Edilir?

Kampanyayı -ilk başta söylediğim gibi- Google’ın makine öğrenimi teknolojisi optimize ediyor. Bu sebeple Google size optimize edecek pek bir alan bırakmıyor.

Ürün kategorisi ve ürün optimizasyonu yapabiliyorsunuz. Bu kategorideki ürünleri kaldır, şu ürünleri reklamda gösterme gibi seçenekleriniz var en azından.

Kampanya verdiğiniz bütçe ile hedeflediğiniz ROAS değerini getiriyorsa;

Hedef ROAS yeterliyse bütçeyi yavaş yavaş artırabilirsiniz.

Bütçeniz sınırlı ancak gerçekleşen hedef ROAS yetersiz ise hedefi artırabilirsiniz. Böylece aynı bütçe ile daha fazla gelir elde edebilirsiniz.

Dikkat! Ancak bir noktaya kadar hedeflediğiniz ROAS değerini getirebilecektir ve Google’ın getirebileceğinden yüksekte bir hedef ROS belirlerseniz kampanyanızın aldığı gösterim, tıklama ve dolayısıyla harcama tutarı düşebilir. Bu da satışlarınıza olumsuz yansıyabilir.

Akıllı Alışveriş Kampanyasının Dezavantajları

Raporlarda hangi reklam ağına ne kadar harcama yaptığını ve gelir getirdiğini göremediğimiz için aklımın hep bir köşesinde bunu merak edip duruyorum.

Diğer yandan negatif anahtar kelime ekleyemediğiniz için hangi kelimelere ne kadar bütçe ayırıyor kafamı karıştıran bir diğer soru. Hedef ROAS teklifi verdiğimiz için saçma sapan kelimelerde reklamı göstermeyecektir ancak en azından brand/non-brand kırılımını görmek iyi olurdu.

Kampanyayı açarken statik görsel kullanmamızı zorunlu kıldığı için (duyarlı reklam oluşturma adımında) her kategoriye bir tasarım çalıştırmak zor ve zaman alıcı bir iş olabiliyor. Eğer elinizde uygun görsel yoksa ha diyince akıllı alışveriş kampanyası açamıyorsunuz.

Yıllar boyunca her şeyi optimize etmeye alışmışken her şeyin bir anda elimizden alınması da pek hoş olmuyor ancak neyse ki makine öğrenimi iyi sonuçlar veriyor. 🙂

Akıllı Alışveriş Kampanyası Açacak Olanlara Önerilerim

Hedef teklif stratejisi vererek kampanyayı oluşturacağınız için normal alışveriş kampanyalarınızın son 45 günde getirdiği ROAS değerinin birazcık altında hedef vererek başlatın. Böylece makine öğrenimi döneminde agresif bir hediye vermemiş olursunuz ve kampanya öğrenimi daha hızlı gerçekleşir.

Örneğin alışveriş kampanyalarınız ortalamada %400 ROAS (ya da dönüşüm değeri/maliyet metriği 4) getiriyorsa akıllı alışveriş kampanyasının hedef ROAS değerini %350 vermenizi tavsiye ederim.

Akıllı Alışveriş Kampanyası’nı yayına aldıktan sonra normal alışveriş ve yeniden pazarlama kampanyalarınızın daha az gösterim, tıklama aldığını ve dönüşüm sayılarının düştüğünü görebilirsiniz. Aynı ürünü ya da hedef kitleyi hedefleyen Akıllı Alışveriş kampanyası ile başka bir kampanya varsa önceliğin Akıllı Alışveriş Kampanyası’nda olduğunu unutmayın.

Google, daha iyi performans için akıllı alışveriş kampanyasını yayına aldıktan sonra diğer alışveriş ve yeniden pazarlama kampanyalarını durdurmanızı öneriyor.

Her ana ürün kategoriniz için bir Akıllı Alışveriş Kampanyası oluşturun ve kategori karlılığınıza göre hedefleri belirleyin. Böylece şirketinizin kategorisel karlılığını daha iyi yönetebilirsiniz.

Kampanya sonuçlarını değerlendirmeden önce en az 14 gün geçmesini bekleyin. Google Ads dönüşüm gecikmesi raporunu inceleyin ve müşteriye Google Ads ile ilk temas ettiğinizden dönüşüm gerçekleşene kadar geçen ortalama süreyi öğrenin. Bu süre bir reklama tıkladıktan sonra geçmesi gereken ortalama değerlendirme sürenizdir. Bu süre içerisinde kampanya hedefinde ve bütçesinde bir değişiklik yapmanızı önermem.

Google Ads Akıllı Alışveriş Kampanyası İçin Kişisel Değerlendirmelerim

Biz ürünü henüz beta sürecindeyken deneme fırsatı bulduk. Yani birçok reklam veren için henüz açılmamıştı ve Türkiye’de ilk deneyenlerden biriydik. Kampanyaları hedef ROAS %400 hedefi vererek açtık ve ilk günden itibaren beklediğimizin çok üzerinde bir hedef ROAS (%900 ile %1.700 arası) gerçekleştiğini gördük.

Kampanya performansını 1 aya yakın inceledikten sonra tüm alışveriş kampanyalarını apar topar akıllı alışveriş kampanyası türüne geçirdik ve şu an bu kampanyalardan çok mutluyuz.

Ayrıca Google Analytics’te last click non-direct değerlendirmede bir Google Ads hesabında gördüğüm en yüksek ROI değerlerini gördüğümü söyleyebilirim. Sanırım optimizasyonu makinelere bırakma devri geldi. 🙂

Şimdi sıra sizde!

Siz de akıllı alışveriş kampanyası deneyiminizi yorumlarda paylaşın. Aklınıza takılan bir soru varsa lütfen yorum bırakın.

Google AdWords ile ilgili daha da ileri seviyeye gelmek ve optimizaston yöntemlerini öğrenmek için Google AdWords Eğitimi‘ne aşağıdan kayıt olabilir, Google’da başarıyı yakalayabilirsiniz.

Yeniden görüşmek üzere.

Google AdWords Eğitimi Bilgi Formu

[contact-form subject=”Google AdWords Eğitimi Başvuru Formu”][contact-field label=”İsim ve Soyisim” type=”name” required=”1″][contact-field label=”Cep Telefonu (+905321234567)” type=”text” required=”1″][contact-field label=”İnternet sitesi” type=”url”][contact-field label=”Lütfen Kendinizi ve İşinizi Tanıtınız” type=”textarea”][/contact-form]

Zafer Kavaklı

ebebek'te Dijital Pazarlama Müdürü olarak çalışmaktayım. Daha öncesine modanisa.com'da Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalıştım ve farklı ajans deneyimlerim var. Kahve içmeyi ve seyahat etmeyi sever, kahve içmeyi ve teknolojiyi yakından takip etmeyi sever, kahve içmeyi sever ve edindiğim bilgileri paylaşmaktan mutluluk duyarım. Evli ve Sorel adında bir çocuk babasıyım.

27 Yorum

 1. Öncelikle makalenin içeriği gerçekten çok doyurucu olmuş elinize emeğinize sağlık. Hedef ROAS ilk çıktığı dönemlerde denemiştim yanlış hatırlamıyorsam 2015 yılıydı gerçekten çok vasat çalışıyordu 1 hafta önce bende deneme fırsatı buldum muazzam çalışıyor. Benimde takıldığım nokta brand/non brand kelimeler umarım yakın zamanda bununda bir güncellemesini görürüz 🙂

  1. Teşekkürler Ömer yorumun için. Google’dan yetkili bir arkadaş ile görüştüğümde eskiden hedef Roas stratejistimi kendisinin de müşterilerine önermediğini ancak son 1-2 aydır güvenle önerdiğini söylemişti. Sanırım istenilen noktaya yavaş yavaş geliyor gibi. Bekleyip göreceğiz.

 2. Güzel makaleniz için çok teşekkürler. Şöyle bir sorum var, biz Google Merchant Center hesabına ürünlerimizi feed yöntemiyle ekledik ama heme hemen hiç gösterim ve tıklama almıyoruz. Google Merchant neye göre ürünleri gösteriyor, nasıl tıklama arttırabiliriz.

  1. Merhaba
   Google, ürün adı ve açıklaması ile kullanıcının yaptığı Google aramasındaki kelimeler eşleştiğinde ürünlerinizi reklam olarak gösterir. Ürün isimlerini detaylıca yazmak çok önemli. Kırmızı elbise yerine Dantel Detaylı Kadife Kırmızı Elbise yazmak gibi. Eğer alışveriş kampanyasını yeni açtıysanız Google’ın ürünleriniz ile kullanıcı aramalarını eşleştirmedi yaklaşık 1 hafta sürebilir. O sebeple cpc teklifini biraz artırıp beklemenizi öneririm. Merchant center hesap seviyesinde uyarı yoksa birkaç gün içinde ürünleriniz reklamda gösterilir.

 3. Merhaba Zafer gerçekten çok güzel bir makale olmuş öncelikle sitelerde bilgi alır çıkarım fakat neredeyse ilk kez bir bloga yorum yapıyorum sayende, şimdi 45 gün en az 20 dönüşüm demişsin.
  Yani ben 45 gün reklam verdikten sonra mı ürünlerim için Akıllı Alışveriş Reklamları çıkacak, yada 45 gün reklam verdiğimi varsayalım ama 20 satış yapamadım yine de çıkmayacak mı?
  Şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhabalar,
   Akıllı alışveriş kampanyası kullanabilmeniz için Google Ads panelinde son 45 günlük zaman aralığına baktığınızda en az 20 adet satış dönüşümü görüyor olmanız gerekiyor. Yani 45 günde 20 dönüşüm alamazsanız panel akıllı alışveriş kampanyalarını açmanıza izin vermeyecek.
   Yorumunuz ve değerlendirmeniz için teşekkür ederim 🙂
   Sevgiler

 4. Sevgili Zafer tekrar merhaba.
  Ben dün ADS ekibi ile görüştüm bana söyledikleri “45 gün içerisinde 20 dönüşüm almanız gerekli ama bu dönüşümü 1 günde de alsanız akıllı alışveriş reklamları çıkar” diyorlar yani dönüşüm izleme kodunu ekleyip reklamlardan 20 sipariş aldığımızda reklamlar akıllı olarak yayınlanabilecekmiş.
  Bol hitler dilerim.

  1. Evt doğru söylemişler, 1 günde de alsanız reklamlar yayınlanır. Son 45 gün içinde 20 dönüşüm gerekiyor, kaç günde aldığınız önemli değil.
   Sevgiler

 5. Evet şimdilik 20 dönüşüm aldık fakat bu kez de sitemizde eksikliğin “Yeterli yeniden pazarlama kullanıcısı yok
  Akıllı Alışveriş kampanyası oluşturmak için yeniden pazarlama listenizde en az 100 kullanıcı olması gerekir” olduğunu söylüyor sistem.
  Sitenizi inceledim ama nasıl yeniden pazarlama konusunda bilgi alacağımı detaylı açıklayan bir şey bulamadım.
  Yardımcı olabilir misiniz .?

  1. Merhaba yeniden
   Google Ads hesabında Araçlar > Kitle Yöneticisi alanından Global Site Tag oluşturup bunu internet sitenize eklemeniz lazım.
   Eğer Google Ads dönüşüm kodu veya Google analytics kodunu siteye eklerken Global Site Tag’i de siteye eklediyseniz tekrar eklemenize gerek yok.
   Bir sonraki adım Google Dinamik Yeniden Pazarlama kodlarını sitenize eklemeniz.
   Detaylı bilgiyi bu bağlantıda bulabilirsiniz: https://support.google.com/google-ads/answer/3103357?co=ADWORDS.IsAWNCustomer%3Dfalse&hl=tr

 6. Bugün itibari ile Akıllı Alışveriş Reklamları çıktı fakat şöyle bir sorunum var reklamlarım çok az gösterim ve tıklama alıyor neden olabilir veya ne yapabilirim?
  Akıllı alışveriş reklamlarında sistem hiç bir şeye müdahale etmeme izin vermiyor doğal olarak bir şey yapamıyorum ama sizin önerebileceğiniz bir şey var mıdır?
  Bütçem çok yüksek ama hem tık maliyetim düşün mesela şu anda 0,01 kuruş ödüyorum tık başı ama hem tık sayım düşük hemde gösterim sayım bunu artırmanın bir yolu var mdır?

  1. İlk defa alışveriş reklamları veriyorsanız Google’ın ürün isimleri ile kullanıcıların aradığı kelimeleri eşleştirmesi yaklaşık bir hafta sürebiliyor ve asıl performansı o zaman görmeye başlıyorsunuz. İlk defa alışveriş reklamı vermiyorsanız ROAS hedefini yüksek vermiş olmalısınız. Bu sebeple kampanya satış getirememektense harcama yapmaktan imtina eder.

 7. ROAS değerini düşük mü vermeliyim, biraz araştırdığımda yüksek verirseniz daha iyi performans alırsınız demişlerdi bu sitem ile ilk kez alışveriş reklamı veriyorum ROAS değerim %500 bunu düşürdüğümde etkin sonuçlar alabilir miyim?

  1. İlk defa akıllı alışveriş reklamı açtığınızda “dönüşümleri en üst seviyeye çıkar” teklif stratejisini kullanın. 1-2 hafta bekleyin ve gerçekleşen hedef ROAS değerini vererek kullanmaya başlayın. Eğer hedef ROAS’ı getirirse yavaş yavaş artırmaya başlayabilirsiniz hedef teklif stratejisini.

 8. Zafer bey merhabalar.
  Google Alışveriş reklamları konusunda bize danışmanlık desteği sağlayabilir misiniz ?
  Ücreti karşılığında sizden destek almak istiyoruz.
  Fatih BEDİR
  0506 144 27 40

 9. Merhabalar

  Öncelikle makale için çok teşekkürler çok faydalı oldugunu düşünüyorum elinize emeğinize sağlık..
  Benim sorum mevcutta suan alışveriş reklamlcılığı kampanyam aktif ve iyi optimize oldugunu düşünüyorum. Toplamda reklamdan son 13 günde 190 dönüşüm aldım ve akıllı alışveriş kampanyasına geçirmek istiyorum geçiş noktasındaki öneriniz ne olurdu.
  Mevcut yapıyı bozmadan ilerlemek istiyorum. Aslında aklıma takılan soru akıllı alışveriş kampanyasını açtıgımda diğer alışveriş kampanyam ile çakışma olacaktır mevcut kampanyamı kapatmam mı gerekıyor acaba

  Saygılarımla

  1. Merhaba
   Faydalı olduğuna sevindim 😊👍🏻
   İyi okumalar.

   Dönüşüm sayısı akıllı alışveriş kampanyasına geçmek için gayet yeterli. Umarım istediğiniz karlılıkla ve Roas ile yönetebiliyorsunuzdur.
   Mevcut yapınıza uygun bir akıllı alışveriş kampanyasına geçmek istediğinizi anlıyorum.
   Mevcut yapınıza benzer şekilde akıllı alışveriş kampanyası açabilirsiniz. İlk akıllı kampanyayı açtığınızda dönüşüm değerini en üst düzeye çıkar teklif stratejisi ile açın. İlk baştan roas hedefi vermek kampanyayı kısıtlayacaktır.
   Akıllı alışveriş kampanyası dinamik yeniden pazarlama da yaptığı için internet sitenize Google Ads dinamik yeniden pazarlama etiketlerini eklediğinizi de kontrol etmenizi tavsiye ederim. İşinizde başarılar 👍🏻

 10. Merhaba,
  İlk kez alışveriş kampanyası ile reklam vereceğim.
  Karşıma aşağıdaki gibi bir seçenek çıktı.Herhangi birini seçtiğimde, yeni kampanyalarda tekrar değiştirme yapamıyor muyum?
  Kampanya alt türü seçin. Bu seçimin daha sonra değiştirilemeyeceğini göz önünde bulundurun.

  1. Merhaba Feyza Hanım

   Akıllı alışveriş ya da standart alışveriş kampanyası oluşturduktan sonra sadece kampanya türünü değiştiremezsiniz. Bunun dışında kalan her şeyi değiştirebilirsiniz. Korkacak bir şey yok 🙂
   Sevgiler

 11. Merhaba akıllı alışveriş kampanyam 1 hafta boyunca merchant center feeddeki ürünlerin süre sonu olması nedeniyle duraksadı. Şimdi kampanyayı tekrar aktif ettim. Acaba makine öğrenmesi yeniden mi başlayacak? Bu 1 hafta duraksamanın etkisi olur mu sizce? Örneğin dün, kampanya bütçesinden çok az bir miktar harcadı.

  1. Merhaba Onur Bey,
   Makine öğrenmesi olduğu için, bir kampanya durduğunda, dönüşüm kodu bozulduğunda, Merchant Center’da ürün stokta yok durumuna düştüğünde kampanya tekrar öğrenme durumuna düşebiliyor.
   Kampanyanın öğrenme durumunda olup olmadığını Durum sütunundan kontrol edebilirsiniz. Durum sütununda Uygun (Öğreniyor) yazıyorsa kampanya öğrenme dönemine girmiştir. Öğrenme dönemini genelde 5 gün içinde atlatıyor kampanya. Bu dönüşüm sayısının fazla ya da az olması durumuna göre artıp azalabilen bir süre.

 12. hocam günlük bütçe 800 TL, Roas %300 (akıllı alışveriş kampanyası) – Günlük 2-3 dönüşüm anca.
  Sektör: Kıyafet
  Bir hedefleme yok.
  Günlük 500 tık alıyorum ve 50 TL anca harcanıyor halbuki ben 800 TL’ye kadar harcama yapsın istiyorum bu roasla. Nasıl olur ve bir hatam var mı acaba?
  şimdiden sağolun.

  1. Merhabalar,
   Hedef ROAS vermeyin ve dönüşüm değerini en üst düzeye çıkar teklifine geçin.
   Google en fazla ne kadar harcayabiliyor ve ciro getirebiliyor önce ona bakın. Kampanyayı direkt Hedef ROAS ile açmanın doğru olmadığını düşünüyorum.
   Diğer yandan kampanyayı yeni açtıysanız, Google’ın ürün isimleri ile aranan kelimeleri eşleştirme süresi ortalama 7 gün sürüyor. O sebeple ilk 7 gün yüksek performans gösteremeyebilir ve harcayamayabilir.
   Biraz bekleyin ve teklif stratejisini değiştirin lütfen.
   Haftaya akıllı teklif stratejileri ile alakalı bomba bir içerik geliyor ona da mutlaka göz atın.
   İyi çalışmalar

   1. Hedef ROAS yaklaşık 2 aydır var. Buna rağmen geçeyim mi hocam? Bir dönüşüm değeri belirtmeme gerek var mı?

    1. Kampanya Hedef ROAS’ı tutturamazsa harcama yapmaktan imtina eder.
     En yüksek dönüşüm değeri seçip ilerleyin derim. Dönüşüm değeri giremiyorsunuz.

     1. Hocam öyle bir seçenek yok alışveriş kampanyamda.
      Hedef Roas, GTBM, tıklamayı en üste çıkar ve Manuel TBM var?
      Hedef Roasta yine TBM’lerim 0,01 TL 1.000 TL bütçem var 15 TL harcıyor. Hedef roas’ı bırakıp GTBM’ye mi geçsem ne yapsam? Bunlar var çünkü.

     2. Merhaba, askerdeydim geç döndüm bu sebeple 🙂
      Dönüşüm değerini en üst düzeye çıkar yoksa yeterli sayıda dönüşüm işlemi gerçekleşmemiş olabilir ve bu sebeople kullanamıyor olabilirsiniz.
      Hedef ROAS’ı çok yüksek vermiş olabilirsiniz bu sebeple 1000 TL bütçe vermiş olsanız bile kampanya sizin beklediğiniz ROAS’ı getiremeyecekse harcama yapmayabilir. Bu tarz durumlarda geliştirilmiş TBM öneriyoruz ve dönüşüm ihtimaline göre Google’ın optimize etmesini istiyoruz.
      Detaylı bilgi için mutlaka son yazımı okuyun: https://www.zaferkavakli.com/google-ads-akilli-teklif-stratejileri/
      Sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu