Google AdWords Search Remarketing (RLSA)

Remarketing ya da retargeting aslında pek de fark etmez ama genellikle bu iki kavram söylendiğinde akla gelen ilk şey şudur: Bir siteyi ziyaret etmiş kullanıcılara internette başka sitelerde gezerken banner reklam göstermek…

Doğru ama eksik.

Gelelim asıl konumuza:

AdWords Search Remarketing (Remarketing Lists for Search Ads)

Sitenizi ziyaret etmiş olan kullanıcılara sadece diğer sitelerde gezerken banner veya metin reklam göstermek yerine Google’da arama yaparken de ulaşıp onların sitenizde dönüşüm gerçekleştirmesini sağlayabilirsiniz.

Üstelik bu şekilde reklamlarınızın tıklanma oranlarını artırabilirsiniz. 

AdWords’de search remarketing olayı RLSA (remarketing lists for search ads) ile yapılıyor.

Örneğin bir Elbise kampanyanız var ve altında Kırmızı Elbise, Beyaz Elbise, Ucuz Elbise, Yeni Elbise vb. reklam gruplarınız var. Sitenizi daha önce ziyaret etmiş ya da sitenizde bir dönüşüm gerçekleştirmiş kişilere, hatta daha spesifik olursak, sitenizden daha önce elbise almış kişilere Google’da tekrar elbise vb. araması yaptıklarında ayrıca hedeflemek veya sadece onlara özel reklam metinleri hazırlamak isteyebilirsiniz.

İsterseniz remarketing listeleri oluşturup bunu tüm reklam gruplarınıza tek tek ekleyebilir ve o listelere normal teklifinizden daha fazla teklif verebilirsiniz.

Neden AdWords RLSA Kullanmalıyım?

 • Sitenizi ziyaret etmiş ama hala arayışta olan kişileri tekrar sitenize çekmek istersiniz
 • Sitenizi ziyaret etmiş ya da alışveriş yapmış kişilere farklı CPC teklifleri vererek reklamınızı daha üst sıralarda görmelerini sağlamak istersiniz

AdWordsRLSA Nasıl Eklenir ve Kullanılır?

Bu durumda öncelikle remarketing listeleri oluşturmanız lazım. Örneğin en basit şekilde:

 • Ziyaretçiler
 • Sepetine Ürün Ekleyenler
 • Alışveriş Yapanlar

Daha sonra bu listeleri her reklam grubu için Hedef Kitle olarak “Yalnızca Teklif Ver”seçeneği ile hedeflemeniz gerekmekte.

 1. Reklam grubunda Hedef Kitleler sekmesinde Yeniden Pazarlama’ya tıklayın
 2. Açılır menüden Yeniden Pazarlama Listeleri’ni seçin ve oluşturduğunuz listeleri sağ tarafa atın.
 3. Yalnızca Teklif Ver seçeneğini seçin ve kaydedin.

Reklam grubuna listeleri ekledikten sonra performanslarını ayrı ayrı görebilmek için her liste için teklifleri ayarlamanız gerekiyor. Teklif ayarlaması satırlarına tıklayarak yapabilirsiniz.

Örneğin ziyaretçilerinize %50, sepetine ürün ekleyenlere %100 ve alışveriş yapanlara %70 daha fazla teklif verebilirsiniz. Bu durumda normal teklifiniz 0,30 TL ise; ziyaretçileriniz için max tbm. 0,45 TL, sepetine ürün ekleyenlere 0,60 TL ve alışveriş yapanlara 0,51 TL olacak.

Strateji: Sepetine ürün ekleyip satın almamış olanlara alışveriş yapanlardan daha yüksek teklif vermek isteyebilirsiniz. Alışveriş yapan kişiler kısa süre içinde tekrar dönüşüm sağlamayabilirler ancak sepetine ürün eklemiş ve henüz satın almamış kişinin dönüşüm gerçekleştirmesini sağlayabilirsiniz.

Ya da Elbise kampanyanızı sadece sitenizden alışveriş yapanlara özel düzenlemek ve sadece sizden alışveriş yapanlar tekrar elbise araması yaptığında reklam göstermek isteyebilirsiniz. Bu durumda yapmanız gereken bir kampanya ve altında reklam grupları oluşturduktan sonra her reklam grubuna hedef kitle olarak Alışveriş Yapanlar kitlesini eklemek ve Hedefle ve Teklif Ver seçeneğini işaretlemek. Böylece reklamlarınız sadece alışveriş yapanlar listenizdeki kişiler elbise vb. aramaları yaptığında gösterilecek.

Neden Arama Ağında Remarketing Listeleri Kullanmalıyım?

 • Sitenizden alışveriş yapanlara özel reklam metinleri yazabilirsiniz
 • Alışveriş yapanlara bir sonraki alışverişlerinde kupon verip bunu reklam metninde geçirebilirsiniz
 • Alışveriş yapanlara sadece yeni elbise modellerini göstermek isteyebilirsiniz
 • Retention!

BONUS!

AdWords Jenerik Remarketing

Böyle bir terim var mı gerçekten bilmiyorum, litaratüre ben de kazandırmış olabilirim.

Niş ürünler satan bir e-ticaret sitesi olabilirsiniz. Örneğin sadece erkek takım elbise satıyorsunuz ve erkek takım elbise kelimeleri için AdWords reklamlarınız var. Sadece takım elbise kelimesine reklam vermiyorsunuz çünkü kadınlar da takım elbise araması yapmış olabileceğinden kadınlar için takım elbise olarak düşünülecek ve reklama tıklayacak. Ancak bu tıklama dönüşümle sonuçlanmayacak…

Sitenizi ziyaret eden kişiler sizin erkekler için takım elbise sattığınızı biliyorlar ama Google’da sadece “takım elbise” araması yaptıklarında siz bu kelimeye reklam verdiğiniz için bu kişileri kaçırıyor olabilirsiniz. Sitenizi ziyaret eden kişilerin erkek olduğunu ve takım elbise arıyor olduklarını bilip siz onlara Erkek Takım Elbise reklamı gösterip sizden alışveriş yapmasını sağlayabilirsiniz. Bu durumda bir takım elbise kampanyası açıp Hedef Kitle olarak Site Ziyaretçileri listesini Hedefle ve Teklif Ver olarak reklam gruplarına eklemeniz gerekmekte. Böylece sitenizi ziyaret eden kişiler sadece “takım elbise” aradıklarında bile onlara erkek takım elbise reklamı gösterebileceksiniz.

Ya da tesettür elbise satan bir firmanın ziyaretçilerini hedefleyip elbise araması yapıldığında tesettür elbise reklamı çıkması da başarılı bir strateji olabilir. En jenerik kelimeden bile yüksek dönüşüm oranları yakalayabilirsiniz.

Konuyla ilgili sorularınız olursa yorum bölümünden iletebilirsiniz.

Yazıyı beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın.

Google AdWords ile ilgili daha da ileri seviyeye gelmek ve optimizaston yöntemlerini öğrenmek için Google AdWords Eğitimi‘ne aşağıdan kayıt olabilir, Google’da başarıyı yakalayabilirsiniz.

Yeniden görüşmek üzere.

Google AdWords Eğitimi Bilgi Formu

[contact-form subject=”Google AdWords Eğitimi Başvuru Formu”][contact-field label=”İsim ve Soyisim” type=”name” required=”1″][contact-field label=”Cep Telefonu (+905321234567)” type=”text” required=”1″][contact-field label=”İnternet sitesi” type=”url”][contact-field label=”Lütfen Kendinizi ve İşinizi Tanıtınız” type=”textarea”][/contact-form]

Zafer Kavaklı

ebebek'te Dijital Pazarlama Müdürü olarak çalışmaktayım. Daha öncesine modanisa.com'da Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalıştım ve farklı ajans deneyimlerim var. Kahve içmeyi ve seyahat etmeyi sever, kahve içmeyi ve teknolojiyi yakından takip etmeyi sever, kahve içmeyi sever ve edindiğim bilgileri paylaşmaktan mutluluk duyarım. Evli ve Sorel adında bir çocuk babasıyım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu